UHK Aktuálně 29. 1. 2019

Královéhradečtí vysokoškoláci si společně připomněli výročí 50 let od činu Jana Palacha

Přes 200 lidí se v pátek 25. ledna 2019 sešlo na Velkém náměstí v Hradci Králové před budovou bývalé radnice, aby si společně připomněli čin upálení Jana Palacha a jeho pohřeb z roku 1969. Právě před 50 lety totiž studenti Pedagogické fakulty (dnešní UHK) a Lékařské fakulty v Hradci Králové zorganizovali veřejnou tryznu za Jana Palacha. 25. ledna 2019 se pak všichni královéhradečtí vysokoškoláci opět sjednotili, aby tento pietní akt a smuteční pochod z Hradce Králové zrekonstruovali.

„Jsem hrdý na naše studenty, že se u příležitosti 50. výročí pohřbu Jana Palacha chopili organizace smutečního pochodu, oslovili další vysoké školy a zásadní milník naší historie si připomněli. Odkaz Jana Palacha, jeho předchůdců a následovníků je třeba si připomínat a myslím, že každý student v České republice by měl vědět, kdo Jan Palach byl a jakou oběť v boji proti totalitě učinil,“ řekl po skončení pietní akce rektor UHK Kamil Kuča.

Pochod začal na Velkém náměstí, pokračoval kolem Adalbertina a Muzea východních Čech v HK, dále po Tyršově mostě a skončil na Masarykově náměstí. Tady představitelé hradeckých vysokých škol, zástupci vysokoškolských studentských samospráv a ostatní návštěvníci položili věnce a před zarámovanou fotografií Jana Palacha zapálili svíčky, stejně jak to udělalo 2000 statečných lidí na Leninově náměstí (dnešní Masarykovo náměstí) v Hradci Králové 25. ledna 1969.
Herec Jan Sklenář z Klicperova divadla v HK přednesl úryvek z Máchova Máje stejně jako Miroslav Zounar před 50 lety. Na rozdíl od piety právě v roce 1969 mohl Jan Sklenář přednést ještě báseň Jana Zajíce, která byla věnována Janu Palachovi. Celý pietní akt byl zakončen minutou ticha nejen za Jana Palacha, ale i za jeho předchůdce a následovníky, zpěvem československé státní hymny a celé odpoledne skončilo debatou studentů s Jarmilou Stibicovou, disidentkou a signatářkou Charty 77, odsouzenou v roce 1969 za šíření letáků k výročí 21. 8. 1968. Právě i paní Stibicová se aktivně účastnila akcí na protest proti okupaci.

Iniciativu královéhradeckých studentů napříč vzdělávacími institucemi podpořilo také Statutární město Hradec Králové a Královéhradecký kraj, které v rámci piety reprezentoval primátor Alexandr Hrabálek a hejtman Jiří Štěpán.

Reportáž z pochodu přinesly například Seznam Zprávy nebo Česká televize v čase cca 18:45.

Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK, Referát propagace a komunikace