UHK Aktuálně 29. 4. 2014

Kampus univerzity se záhy rozroste o novou budovu

Univerzita Hradec Králové (UHK) učinila jeden z posledních důležitých kroků směřujících k zahájení výstavby zbrusu nové budovy Přírodovědecké fakulty ve svém postupně budovaném kampusu. V závěru měsíce dubna 2014 bylo vyhlášeno vývěrové řízení na zhotovitele této v pořadí třetí stavby univerzitního areálu Na Soutoku. V případě hladkého průběhu soutěže je reálné, že vítěz bude znám již v průběhu letních prázdnin a první práce na staveništi by se tak mohly rozeběhnout v září či říjnu tohoto roku.

Stavba objektu v hodnotě 432 milionů korun je plánována do roku 2016 tak, aby již za dva roky mohla začít sloužit univerzitním přírodovědcům.
Zahájení stavby Přírodovědecké fakulty je jedním z nejdůležitějších milníků vývoje univerzity,“ vyzdvihuje význam nového objektu rektor UHK profesor Josef Hynek. „Novou budovou se podstatně rozroste univerzitní kampus, zalidní se novými  studenty a pracovníky, kteří do ni přesídlí ze stávajících budov, které budeme moci buď prodat, nebo nabídnout dalším součástem univerzity, jež jsou nyní v nájmu. Ušetříme tak prostředky a zvýšíme efektivitu chodu celé školy. A samotný fakt, že do Hradce Králové přichází na výstavbu univerzitní budovy bezmála půl miliardy korun, je důležitým signálem svědčícím o perspektivách univerzity,“ uzavírá rektor Josef Hynek.

Nový objekt Přírodovědecké fakulty projektovaný ateliérem Arch.Design architektonicky navazuje na již existující sousední budovy, výrazněji se však od nich bude odlišovat pojetím interiéru i jejich výtvarným řešením, které se např. barvou či designem mobiliáře bude hlásit k identitě značky fakulty. Především se však kromě obvyklých poslucháren a kabinetů budou v budově nalézat účelové prostory nezbytné pro vědeckou práci a výzkumnou činnost. Bude se jednat zejména o moderní a technologicky náročně řešené laboratoře či sklady chemikálií, které kupříkladu v případě katedry biologie budou uspořádány v takzvané hygienické smyčce zabraňující kontaminaci okolního prostředí látkami používanými při experimentech. Kapacita objektu umožní pohodlnou práci více než tisícovce studentů a přibližně sto sedmdesáti zaměstnancům.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové studuje přibližně 700 studentů v bakalářském, magisterském i doktorském stupni studia, a to zejména v programech z oblasti fyziky, chemie, matematiky a chemie. „Ti všichni se tak mohou těšit na moderní výukové a výzkumné zázemí, jež nová budova nabídne,“ říká děkan Přírodovědecké fakulty docent Pavel Trojovský. „Kupříkladu na katedře biologie naši kolegové provádějí výzkum rozšíření rostlin a živočichů v extrémních podmínkách tzv. postindustriálních stanovišť, např. odkališť, a jejich zjištění napomáhají revitalizaci takových oblastí. Společensky přínosný je nepochybně i jejich výzkum toxinů v potravinách ovlivňujících zdraví člověka. V mezinárodním kontextu je pak zvláště významný vývoj našich chemiků pod vedením docenta Kamila Musílka, kteří se soustředí na nalezení látek směřujících k omezení projevů Alzheimerovy choroby či na vytvoření molekul tlumících nebezpečné účinky pesticidů. Do třetice bych rád upozornil na vývoj technologického zpracování ve světě nově zaváděných vysoce nutričně hodnotných luštěnin využitelných k přípravě běžných potravin i dietních a výživových výrobků,“ přibližuje některé oblasti výzkumu děkan Trojovský.
Kampus Univerzity Hradec Králové „Na Soutoku“ v samém středu krajského města nyní sestává ze dvou objektů sloužících Pedagogické fakultě a Fakultě informatiky a managementu, které byly postupně otevřeny v roce 1997 a 2008. Přírodovědecká fakulta doplní stávající budovy v západní části vznikajícího univerzitního městečka a uzavře tak ze třetí strany dosud volnou plochu mezi budovami, jež se promění v nové náměstí. „Toto prostranství je v univerzitních záměrech nazýváno jako Akademické náměstí a mělo by díky odpočinkové ploše a velké fontáně vytvořit jedno z přirozených míst setkávání, pohybu a odpočinku mladých lidí soustřeďujících se v univerzitním areálu,“ přibližuje koncepci univerzitního kampusu kancléř univerzity Ondřej Tikovský.
Třetí budova na volných loukách u soutoku Labe a Orlice však nebude poslední stavbou univerzity. V budoucnu na výukové objekty naváže ještě sportovní hala, která je připravována jako společné zázemí k aktivitám všech hradeckých vysokých škol i veřejnosti.