UHK Aktuálně, Zahraničí 25. 6. 2021

„Internacionalizace a zahraniční vztahy zůstávají prioritou UHK i v tomto nelehkém a zvláštním období,“ říká po návštěvě německého velvyslance prorektorka Leona Stašová

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Na Univerzitě Hradec Králové (UHK) v těchto dnech doznívá zkouškové období, pomalu končí státní závěrečné zkoušky a kampus Na Soutoku se chystá na letní pauzu, ale ještě před prázdninami měl možnost přivítat vzácnou návštěvu. Představitelky UHK přijaly velvyslance Spolkové republiky Německo v České republice Christopha Isranga.

„Zájem pana velvyslance navštívit i přes svůj náročný program UHK nás velmi těší a potvrzuje, že internacionalizace studia a tvůrčí činnosti na naší univerzitě i přes složitou dobu zůstává prioritou. Jsem velmi ráda, že německá strana v čele s panem velvyslancem Israngem je nám v tom silným partnerem,“ říká po setkání prorektorka UHK pro zahraniční vztahy Leona Stašová, která společně s proděkankou pro stejnou oblast na Pedagogické fakultě UHK (PdF UHK) velvyslance s doprovodem přijala.

„Setkání s panem velvyslancem vnímám velmi významně i v symbolické rovině jako potvrzení zájmu o posilování a rozvíjení česko-německých vztahů. Představily jsme mu internacionalizační aktivity vázané na vzdělávání učitelů i na další studijní programy. Věnovali jsme se nejen výuce němčiny na českých školách, výuce češtiny v Německu, ale i nabídce studia akreditovaného v anglickém jazyce,“ doplnila proděkanka PdF UHK pro internacionalizaci Daniela Vrabcová.

Nejvýznamnější spolupráce UHK s institucemi Spolkové republiky Německo se realizují díky aktivitám Katedry německého jazyka a literatury PdF UHK. Jejich výčet a náplň shrnuje vedoucí katedry Jana Ondráková: „Pan velvyslanec byl příjemně překvapen aktivitami katedry počínaje výukou oborového a neoborového studia a konče výukou německého jazyka v rámci Univerzity třetího věku. Podle jeho názoru stoupá počet německých firem, které působí na území České republiky a mají zájem zejména o spolupracovníky, kteří ovládají němčinu. Byl rád, že spolupracujeme nejen s řadou německých univerzit, ale rovněž s univerzitami a institucemi v Čechách a na Moravě. Zajímal se rovněž o online výuku pro zahraniční studenty a o výuku češtiny se zprostředkujícím jazykem německým. Jakmile skončí protiepidemická opatření a uvolní se situace v zemi, rád se na velvyslanectví SRN v Praze setká s našimi studenty.“

SRN je skutečně významným partnerem UHK, například spolupráce v rámci programu Erasmus+ je navázána hned s 25 německými univerzitami. „Obecně je Německo velmi oblíbenou destinací našich studujících v rámci výměnných pobytů. V předchozím období šlo dokonce o jeden z pěti nejfrekventovanějších cílů našich studujících v rámci zkušenosti studia v zahraničí,“ uzavírá prorektorka Stašová.