UHK Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci 9. 4. 2020

Hradecký štít žije dál! UHK jej nyní vyrobí tisíce a objednávat ho lze na novém webu

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Univerzita Hradec Králové se v minulých dnech jako jeden z iniciátorů a jako koordinátor zapojila do komunitního projektu šesti institucí 3D TISKEM PROTI COVID-19, kdy se podařilo během dvou týdnu vyrobit a distribuovat 3 600 ochranných obličejových „Hradeckých štítů“ relevantním institucím včetně FN HK a IZS ČR. Projekt pokračuje dál, univerzita teď dokáže denně vyrobit až tři tisíce nových UHK štítů.

Díky aktuální spolupráci se společností Gifty s.r.o. se štíty vyrábí za pomocí odlišné technologie, než jak tomu bylo v předchozím projektu v případě 3D tisku. „Tento nový postup je založen na výrobě tzv. vstřikolisovou formou, která umožňuje obrovský nárůst produkce až na 3 000 štítů denně. Novinkou také je, že UHK štíty projdou procesem sterilizace ve speciální místnosti s UV lampami,“ přibližuje nový univerzitní projekt prorektorka pro strategii a rozvoj Pavlína Springerová.

UHK štít má vlastní poptávkový web www.stity.uhk.cz

Výhodou pokročilejšího projektu je vedle výrazně zvýšené produkce také možnost pro instituce tyto štíty poptat na webu www.stity.uhk.cz. „Protože poptávka byla opravdu obrovská, rozhodli jsme se tímto způsobem zkvalitnit výrobu. Nejde nám o zisk, ale o kvalitu výrobku a bezpečí pro uživatele. Proto UHK štíty distribuujeme za nákladovou cenu 50 Kč bez DPH za kus,“ dodává doktor Richard Cimler z Přírodovědecké fakulty UHK, který na výrobu dohlíží.

UHK štít je možné na výše zmíněném webu poptat jak v řádech desítek kusů, tak v řádech stovek a tisíců. Štíty bude možné fyzicky vyzvednout na UHK, rozložené zaslat poštou nebo při větší objednávce také lze domluvit distribuci ze strany UHK. „Je to další ukázka toho, jak naši studenti mohou a umí v krizi pomáhat. Kompletaci výrobku budou mít totiž na starosti opět dobrovolníci z řad našich studentů,“ chválí zapojení rektor UHK Kamil Kuča.

Projekt nových UHK štítů navazuje na předchozí úspěšnou iniciativu pěti institucí, v rámci které se ve dnech 23. března až 6. dubna podařilo vyrobit a distribuovat 3 600 štítů. Ty se distribuovaly mj. do Fakultní nemocnice Hradec Králové, příslušníkům Integrovaného záchranného systému, do domovů pro seniory apod. Do iniciativy se zapojily dvě desítky UHK dobrovolníků.

Reportáž o původní verzi štítu od studenta UHK Jana Drašnara