UHK Aktuálně, Zahraničí 5. 5. 2022

Chilský velvyslanec navštívil Univerzitu Hradec Králové

Autor: Matyáš Strnad, OPaK

Velvyslanec Chilské republiky J. E. Patricio Utreras navštívil ve středu 20. 4. 2022 Univerzitu Hradec Králové. Chilského delegáta přivítaly v univerzitním kampusu Na Soutoku paní prorektorky Pavlína Springerová a Lea Stašová. Společného setkání se účastnili i další zástupci univerzity, paní proděkanka Daniela Vrabcová za PdF, pan docent Karel Kouba za FF a pan proděkan Kamil Musílek za PřF.

Přátelský rozhovor navazoval na otevřené možnosti spolupráce mezi UHK a chilskými univerzitami. A to nejen co se týče výměnných pobytů studentů, kterých už v této době proběhla celá řada, ale také v rámci společných výzkumných témat. Velvyslanec Patricio Utreras také připomněl laureáta Nobelovy ceny za literaturu, básníka a diplomata Pabla Nerudu, jehož umělecký pseudonym a později oficiální jméno údajně vzniklo právě díky inspiraci českým spisovatelem Janem Nerudou.

Prorektorka Springerová a J. E. Patricio Utreras

Prorektorka Springerová, která za univerzitu přebírala dar sebraných spisů Pabla Nerudy k setkání dodává: „jsem velice ráda, že jsme se mohli potkat a prodiskutovat úspěchy spolupráce i prostor pro její pokračování. Pana velvyslance velmi zaujal náš proaktivní přístup k Iberoamerickému týdnu, který se koná mezi 9. a 15. květnem 2022, a v rámci kterého na UHK proběhne celá řada aktivit. Mimo jiné třeba přednáška a ochutnávka latinskoamerické kávy, pub kvíz o reáliích Latinské Ameriky anebo odborná přednáška o Amazonii.

Pan velvyslanec také absolvoval komentovanou prohlídku moderních laboratoří, ve kterých pracují kolegyně a kolegové z Přírodovědecké fakulty UHK.