UHK Zahraničí 16. 7. 2020

21 milionů na zahraniční mobilitu studentů a zaměstnanců. Univerzita Hradec Králové může opět čerpat rekordní finanční prostředky

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Situace na poli získávání finančních prostředků na výjezdy studentů a akademiků Univerzity Hradec Králové (UHK) je stále příznivější. I v roce 2020 UHK se svou žádostí v programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita zabodovala a od Domu zahraniční spolupráce (DZS) získala rekordní rozpočet – 781 523 euro, tedy necelých 21 milionů korun.

„Na tomto místě je potřeba poděkovat všem kolegyním a kolegům, kteří žádosti a podkladové materiály pro jednotlivé mobility připravují. Trend růstu UHK v této oblasti je opravdu úžasný – v roce 2018 to bylo 10 milionů korun, v minulém roce více jak 18 milionů korun a letos se podařilo atakovat hranici dvou desítek milionů. To dává neuvěřitelné možnosti našim studentům a akademikům, kteří chtějí vyjíždět,“ přibližuje vývoj podpory UHK ze strany Domu zahraniční spolupráce prorektorka pro zahraniční vztahy Leona Stašová s tím, že celkový počet schválených mobilit, tedy univerzit a institucí, kam a ze kterých mohou zájemci studijně nebo pracovně cestovat, je hned 204 v rámci celého světa.

Významné prostředky může UHK opět čerpat zejména v oblasti Asie, Afriky a Latinské Ameriky, což jsou regiony, na které se díky vybraným unikátním oborům zaměřuje. „Zkušenosti v těchto oblastech dávají našim studentům jinak nezískatelné kompetence, a to nejen vzhledem k jazykovým dovednostem, ale i vzhledem k řešení nestandardních situací v odlišném kulturním a sociálním prostředí. Absolventi studijních zahraničních pobytů se nám vrací jako zralejší osobnosti, akademici pak tímto prostřednictvím získávají cennou praxi a zkušenosti,“ chválí výhody výjezdu prorektorka Stašová,  jež sama absolvovala více jak desítku zahraničních stáží.

Velkou výzvou pro následující akademický rok nicméně samozřejmě zůstává epidemická situace spojená s výskytem onemocnění Covid-19. „Na prvním místě pro nás bylo a vždy bude zdraví a bezpečnost našich studentů a zaměstnanců. V této fázi se tedy připravujeme také na alternativní varianty uskutečňování výuky v zahraničí. Na mysli mám tzv. virtuální mobility, tedy možnost pro studenty absolvovat vybrané kurzy na partnerských univerzitách v zahraničí online, a to právě s ohledem například na špatnou epidemickou situaci v konkrétní zemi,“ otevírá možné scénáře prorektorka Leona Stašová s tím, že například Fakulta informatiky a managementu UHK (FIM UHK) v tomto duchu s mezinárodními partnery již vyjednává. „K přípravě paradoxně přispěla i ta současná situace, kdy jsme byli nuceni veškeré aktivity přesunout do online prostředí. V tomto duchu tak chceme do našich programů zakomponovat kurzy věhlasných vzdělávacích institucí, jako je například Stanford, Harvard nebo MIT,“ potvrzuje děkan FIM UHK Josef  Hynek.

Internacionalizace studia zůstává jednou z priorit Univerzity Hradec Králové i nadále, tedy v rámci výkonu druhého funkčního období rektora Kamila Kuči. „Jen v roce 2019 UHK vyslala do světa 420 českých studentů a hned sedm stovek jich naopak ze zahraničí přijala,“ vysvětluje rektor Kuča a dodává, že i vyučující mají o zahraniční zkušenost zájem. „Na akademickou zkušenou jsme minulý rok do zahraničí poslali stovku našich kolegů, necelé čtyři stovky jsme zase přivítali v našich řadách,“ uzavírá Kuča.

Univerzita Hradec Králové již od roku 2018 připravuje seriál UHK Guide v anglickém jazyce. UHK Guide je velmi populární a jeho díly zhlédly již desítky tisíc studentů po celém světě. Jednotlivé díly zájemce seznamují nejen s možnostmi studia na UHK, ale také představují například možnosti ubytování nebo samotné město Hradec Králové.