PřF Věda a výzkum 3. 3. 2021

Profesorská řízení pro ICT ve vzdělávání se budou konat nově na PřF UHK, pokračovat bude i habilitace v Didaktice fyziky

Autor: Kristýna Vávrová

Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové získala nově akreditaci ke konání profesorského a habilitačního řízení v oboru Informační a komunikační technologie ve vzdělávání. Pro fakultu jsou to první profesorská práva, získala je po pouhých 10 letech své existence. Zároveň bude pokračovat v habilitačním řízení Didaktiky fyziky.

Obor Informační a komunikační technologie ve vzdělávání garantuje Katedra aplikované kybernetiky PřF UHK. Naše katedra se mu věnuje od roku 2007 v rámci stejnojmenného doktorského studijního programu,“ uvádí vedoucí této katedry a proděkan pro strategii a legislativu PřF UHK Štěpán Hubálovský.

„Silnou potřebu odborníků na tuto oblast ukázala i aktuální situace téměř rok trvající pandemie a on-line výuky. Integrace informačních a komunikačních technologií, včetně mobilních technologií a sociálních médií, do vzdělávání je v současné době nezpochybnitelným procesem. Roste potřeba změny ve způsobech využití ICT od pouhé distribuce vzdělávacího obsahu k rozvoji klíčových kompetencí žáků a ke zvyšování odpovědnosti za vlastní vzdělávání,“ popisuje dále Hubálovský.

Vzdělávání v oblasti informatiky se na Katedře aplikované kybernetiky PřF UHK věnují na všech stupních studia. Nabízí bakalářské studium Informatika se zaměřením na vzdělávání, navazující magisterský program Učitelství informatiky pro střední školy a doktorský program ICT ve vzdělávání. Štěpán Hubálovský dále dodává, že rozvoj tohoto oboru v České republice je zásadní pro udržení kvalitativní úrovně srovnatelné s mezinárodními standardy: „Právě naše nové akreditace významně podpoří kvalifikační růst nových odborníků v celé republice, kteří mohou tuto oblast následně dále rozvíjet a modernizovat.“

„Získání práv k řízení ke jmenování profesorem a ke dvěma habilitačním řízením považuji za obrovský úspěch fakulty. Vnímám to jako ocenění významné publikační a další tvůrčí činnosti našich pracovníků. V ICT ve vzdělávání jsme navíc v České republice průkopníky,“ uvádí děkan Přírodovědecké fakulty UHK Jan Kříž.

Práva ke konání habilitačního řízení v oboru Didaktika fyziky na Přírodovědecké fakultě UHK navazují nepřetržitě od roku 2012 do roku 2020. „Můžeme tedy pokračovat v habilitování významných odborníků v didaktice fyziky, nejen z České republiky, ale jak ukázala nedávná minulost i ze Slovenska a Polska,“ uzavírá děkan Jan Kříž.