PřF Aktuálně 11. 4. 2023

Energie zakletá ve hmotě - přednáška pro žáky gymnázia

V úterý 11. dubna navštívila Katedru fyziky Univerzity Hradec Králové výprava žáků prvního ročníku z hořického gymnázia. Na programu byla návštěva otevřených laboratoří, kde žáci pod vedením dr. Křížové a dr. Kose prošli několik fyzikálních úloh.

Následovala přednáška dr. Šlégrové a doc. Šlégra na téma energie. Žáci se seznámili s různými druhy energie, včetně těch, které už znají, jako je energie mechanická. Dozvěděli se ale i o dalších druzích energie, které je ve studiu fyziky teprve čekají, a to například povrchová energie mýdlové bubliny, energie záření nebo energie, která je zakleta ve hmotě asi nejznámější fyzikální rovnicí E = mc^2

Tato návštěva byla pro žáky nejen příležitostí k tomu, aby se naučili něco nového o fyzice, ale také příležitostí k tomu, aby se seznámili s prostředím univerzity a získali inspiraci pro své další studium.