PřF Konference a přednášky 13. 6. 2022

7. Česká lipidomická konference přilákala stovku účastníků

Autor: Kristýna Vávrová

Ve dnech 19. a 20. května 2022 se na Přírodovědecké fakultě UHK konala 7. Česká lipidomická konference. Tu pořádala Lipidomická sekce České společnosti pro biochemii a molekulární biologii. Přivítala přednášející z České republiky, ale i z dalších evropských zemí. Součástí konference byla také posterová sekce.

Tato již tradiční konference si klade za cíl umožnit setkání a navázání spolupráce odborníků z České republiky zabývajících se lipidy v různých oblastech chemie, biologie a lékařství.

„Konference se běžně koná jednou za 2 roky, kvůli pandemii covidu-19 jsme ji však museli posunout o dva roky až na letošek. Novinkou oproti předchozím letům bylo pak zařazení témat z oblasti metabolomiky, o která projevovali účastníci zájem v předchozích letech. Důvodem je stále častější kombinace lipidomických a metabolomických dat, která umožňuje komplexnější náhled na metabolismus organismu a jeho roli například při vzniku a vývoji různých závažných onemocnění,“ uvádí doc. Ing. Miroslav Lísa, Ph.D., hlavní organizátor konference působící na Katedře chemie PřF UHK.

Zvanými přednášejícími byl Roger Sandhoff (Lipid Pathobiochemistry Group, German Cancer Research Center, Heidelberg, Germany) s přednáškou Chromatography & Mass Spectrometry: Why There Is No All-in-One Solution For Sphingolipidomics a Tomáš Pluskal (Biochemie rostlinných specializovaných metabolitů, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Praha). Tématem jeho příspěvku byla Charakterizace chemodiverzity pepřovníkových rostlin pomocí metabolomiky a molekulárních sítí.

Na základě zájmu ze strany účastníků konference byly do programu zařazeny také výukové přednášky na téma statistické metody v metabolomických studiích (Ing. Eva Cífková, Ph.D., Univerzita Hradec Králové), bioinformatické nástroje v metabolomice a lipidomice (Mgr. Aleš Kvasnička, Univerzita Palackého Olomouc) a biologicky zajímavé lipidy (RNDr. Ondřej Kuda, Ph.D., Fyziologický ústav AV ČR).