FF Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Konference a přednášky, Absolventi 20. 4. 2023

Proběhla jarní genealogická škola v Broumově

Povelikonoční týden zaplnili broumovský klášter do posledního místa studenti Katedry pomocných věd historických a Historického ústavu, aby zde absolvovali cyklus přednášek, besed a workshopů věnovaných především hledání rodinných kořenů a vztahu ke krajině.

První den připravili sami účastníci pro své kolegy, jimž představili vlastní bádání, druhý a třetí den se pak před publikem střídali vedle vyučujících z FF odborníci z Akademie věd ČR, Vojenského historického ústavu či Archivu bezpečnostních složek. Přivítali jsme také hosty ze zahraniční, prezidenta asociace ICARUS Thomase Aignera a regionálního ředitele společnosti Family Search Thomase Hengsta. Kromě toho proběhly i besedy s dvěma literáty – esejistou a spisovatelem Václavem Vokolkem a mladou prozaičkou Klárou Teršovou. Trvalým výsledkem celého pobytu by měly být dva krátké filmové dokumenty a elektronická kolektivní monografie. Akce byla přístupná i pro veřejnost, navštívili ji mj. místní gymnazisté. Školu podpořili vedle FF UHK také město Broumov a Královéhradecký kraj. Na organizaci se podílel spolek Time Machine Česko sídlící v Broumově. Díky těmto parametrům se jarní genealogická škola mohla stát jednou z akcí podporujících kandidaturu Broumova na Evropské město kultury 2028. Po zakončení úspěšného pobytu a krátkém vydechnutí nastává pomalu čas na přípravu dalšího ročníku. V roce 2024 se zamýšlíme věnovat tématu digitalizace historického dědictví.

Foto: Dr. Rybenská, Mgr. Borůvková, Smolková

Nabídka sekce: Katedra pomocných věd historických a archivnictví