FF Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci, Konference a přednášky 20. 11. 2023

Pečetidlo z Želivi: Příběh objevu a spolupráce

Necelé dvě hodiny spánku, ve dvě ráno odjezd na letiště ve Skopje, let do Atén, pak do Vídně, a pak vlakem do Brna. Příjezd nutno stihnout do 15 hodin. Proč to vše? V březnu 2023 se na dr. Martinu Bolom-Kotari obrátil archeolog Petr Duffek z brněnské Archaii. Nedaleko kláštera v Želivi byl objeven zlomek středověkého pečetidla. Po půl roce intenzivní vzájemné spolupráce již víme, komu patřilo. M. Bolom-Kotari objevila dokonce pečeti zhotovené otiskem tohoto typáře. Výsledky měly být představeny v sobotu 11. listopadu v rámci tradičního Matiné, které pořádal prof. Tomáš Krejčík a jeho Moravská genealogická a heraldická společnost. Podařilo se. I když účastníci museli na příjezd přednášející čekat, snad nebyli zklamáni. Určování každého takovéhoto nálezu je velkým dobrodružstvím.
Matiné se účastnil také Bc. Pavel Anděl, student navazujícího magisterského studia archivnictví a pomocných věd historických, který se věnuje nové disciplíně nazvané genetická genealogie. Jako každá novinka rezonuje i toto téma mezi odbornou veřejností. Škála reakcí zahrnuje opatrnou nedůvěru i obrovské nadšení. Na katedře však vidíme v Pavlově výzkumu velkou budoucnost.

Nabídka sekce: Katedra pomocných věd historických a archivnictví