Katedra pomocných věd historických a archivnictví

Objevujeme poklady staletí

Katedra pomocných věd historických a archivnictví vznikla roku 2005 jako pracoviště, které zajišťuje výuku v oboru na všech stupních vysokoškolského studia. Pracovníci katedry se vedle pedagogické činnosti zabývají především interdisciplinárním výzkumem v oblasti církevních dějin, dějin knižní kultury a zpracováním historických pramenů pomocí digitálních technologií. Minulost sledují pohledem diplomatiky, sfragistiky, kodikologie a dějin správy, ale i epigrafiky, heraldiky či historické geografie. Na svých projektech katedra spolupracuje s řadou domácích i zahraničních institucí: partnerskými vzdělávacími pracovišti, archivy, muzei, veřejnými výzkumnými institucemi či neziskovými organizacemi (mj. Státním oblastním archivem v Hradci Králové, Národním památkovým ústavem, Moravskou zemskou knihovnou, Diözesanarchiv St. Pölten, Biskupstvím královéhradeckým či Muzeem Náchodska).

Katedra je od roku 2022 pořadatelem Dějepisné olympiády pro základní a střední školy.

Kontakt:

a: budova B - 2. patro, dveře 52370

k: Mgr. Štěpánka Muzikářová (referentka katedry)

e: stepanka.muzikarova@uhk.cz

t: +420 493 331 231 nebo +420 493 332 005