Milióny hvězd a obrovská stvoření, která je potřeba chránit aneb Zážitek, který se málem nekonal (praktická stáž Erasmus+)

Autor: Klára Kosáková

Klára v rámci praktické stáže zamířila do Řecka, zachraňovat mořské želvy. Kam také jinam, když studuje biologii...

Jmenuji se Klára Kosáková a jsem studentkou Učitelství biologie a tělesné výchovy pro střední školy na Přírodovědecké fakultě UHK.

Už ve 3. ročníku bakalářského studia jsem našla nabídku praktické stáže ve Francii u organizace, která se zaměřuje na enviromentální výchovu, jak pro vnitrozemí, tak i pro pobřežní oblast. Přesně můj životní sen, pracovat u moře!

Proč jsem začala hledat až ve 3. ročníku? Strach z cizího jazyka. Nikdy jsem neměla pocit, že mě škola naučila jazyk tak dobře, abych odjela do ciziny sama a aktivně ho využívala. Rozhodla jsem se ale, že strach překonám a zapíši se do výběrového řízení na praktickou stáž. Všichni okolo mě podporovali a ujišťovali, že je jen těžký začátek u cizího kazyka, ale že se rychle rozkoukám. Měla jsem to štěstí, že jsem byla vybrána. Avšak k mé smůle mi z organizace napsali, že se omlouvají, ale nepřijímají žádné zahraniční studenty. Email jsem obdržela v týden, kdy teroristé zaútočili na město v jižní Francii, kam jsem měla namířeno.

A tak jsem musela vyhledat jinou stáž. Cíl mého hledání byl jasný. Cokoliv u moře a nejlépe práce s mořským životem. Mé hledání se setkalo s úpěchem. Našla jsem ARCHELON! Jde o neziskovou organizaci ochraňující mořské želvy – karety obecné a trávila jsem zde nakonec úžasných 2, 5 měsíce.

Cely projekt je pro dobrovolníky nad 18 let, a přestože Archelon je řecký, všichni musí umět hlavně anglicky. Každý si hradí ubytování, pojištění, dvě trička a vyřízení administrativy potřebné pro práci s živými zvířaty, které patří na červený seznam. Dále je potřeba potvrzení od lékaře, že jste v dobré psychické a fyzické kondici. Ještě koupit menší a pohodlnější karimatku, menší a lehčí stan a hurá do Řecka!!!

V rámci projektu Archelon mohou být dobrovolníci umístěni do 6 různých oblastí mezi kterými je např. Zakynthos, Amvrakikos, Athény, Lakonikos nebo Coroni. Já jsem byla přiřazena do Kyparissie – největšího projektu, který může čítat až 70 dobrovolníků najednou.

A jak vlastně taková práce vypadá? Na každý týden jsme měli rozepsaný rozvrh, ve kterém jste měli jasně dané úkoly. Jedna z hlavních služeb byly ranní monitoringy. Ráno v půl 6 se vyráželo z kempu  a po skupinkách se procházely části pláže. Celkově jsme ochraňovali 15 km pláže. Zde jsme zaznamenávali veškerou aktivitu želv, kterou během noci vykonaly. Pokud jsme našli hnízdo, hrabáním jsme se ujistili, že se zde vejce opravdu nacházejí a opět jsme hnízdo zahrabali. Poté jsme ochránili hnízdo pletivem, bambusovými tyčemi a cedulkou „Chráněno státem“.

Nejúžasnější služby a největší zážitek ale byly pro mě noční monitoringy, kdy jsme přes noc chodili ve tříčlenné skupince po pláži, označovali a měřili dospělé samičky. Po zaučení jsem se stala vedoucí těchto služeb a zaučovala jsem nové dobrovolníky. Měla jsem zodpovědnost a oprávnění želvy značit, měřit a kontrolovat, zda nejsou poraněné. Jen si představte, že je půl druhé ráno, sedíte na pláži pod miliónem hvězd a Mléčnou dráhou. Posloucháte, jak se vlny lámou o úžasně jemný a ještě teplý písek. Povídáte si s Irkou a Řekem tom, co v životě chtějí dělat, a najednou se vedle vás začne plazit z vody obrovské stvoření. Počkáte, až povyleze nahoru, vyhrabe hnízdo a vy se můžete posadit ihned za ní, za stvoření, které může vážit až 90 kg a měřit kolem 1 metru. A dívat se, jak dokáže naklást až 120 vajec. Zážitek, na který do smrti nezapomenete.

Tento životní zážitek bych doporučila všem. Získáte mnohé zkušenosti. Poznáte sebe samotné. Rozvinete dovednosti v cizím jazyce, naučíte se spolupracovat s lidmi, poznáte nové kultury. Mnozí znich budou i přátelé na celý život. Budete mít totiž s nimi nezpomenutelné zážitky s překrásnými tvory, které je potřeba v dnešním světě chránit.