Výzkum multifunkčních sloučenin cílených na zánět nervové tkáně a cholinergní deficit u Alzheimerovy nemoci

2023 - 2025. Hlavní řešitel: prof. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• hlavní řešitel: prof. PharmDr. Kamil Musílek Ph. D. (katedra chemie PřF UHK)
  • hlavní zahraniční spoluřešitel 1: Kinga Salat, Jagiellonian University Medical College, Faculty of Pharmacy
  • hlavní zahraniční spoluřešitel 2: Stanislav Gobec, University of Ljubljana, Faculty of Pharmacy
  • reg. číslo: 22-42701L
  • období řešení: 01/2023 - 12/2025
  • typ projektu: Lead Agency

Neurodegenerativní onemocnění včetně Alzheimerovy nemoci (AD) představují závažné zdravotní riziko s rostoucím počtem diagnostikovaných pacientů. Terapie je v současné době omezena na paliativní péči nebo léčení příznaků onemocnění s množstvím nově vyvíjených léčiv. Mezi ně patří multifunkční ligandy, které jsou zaměřeny na zacílení více patologických procesů zapojených do progrese AD. Novým a dosud neuplatněným konceptem, který je navržen v tomto projektu, je simultánní cílení neurozánětu prostřednictvím inhibice p38a mitogenem aktivované proteinové kinasy (p38α MAP kinasy) a cholinergního deficitu prostřednictvím inhibice butyrylcholinesterasy (BChE). Proto budou navrženy a syntetizovány multifunkční ligandy inhibující oba enzymy, které budou následně testovány pomocí in silico, in vitro a in vivo metod pro ověření navrhovaného konceptu. Nové sloučeniny získané v projektu nejen přispějí k pochopení patogeneze onemocnění, ale mohou také představovat výborný odrazový můstek pro další vývoj v aktivní farmaceutickou substanci.