Modifikované nukleofily pro reaktivaci cholinesteras inhibovaných organofosforovými sloučeninami

2021 - 2023. Hlavní řešitel na PřF: RNDr. Dávid Maliňák, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Hlavní řešitel: prof. PharmDr. Kamil Musílek Ph.D., Fakultní nemocnice Hradec Králové.
  • Období řešení: 1/2021 - 12/2023.
  • Reg. číslo: GA21-03000S.
  • Typ projektu: Standardní projekt GA ČR.

Organofosforové sloučeniny jsou produkovány jako bojové chemické látky nebo využívané jako insekticidy a způsobují život ohrožující intoxikace. Kauzálními léčivy takových intoxikací jsou reaktivátory acetylcholinesterasy tzv. oximy. Oxim v prostředí organismu tvoří nukleofilní oximový anion, který je schopen detoxikovat organofosfát a obnovit funkci acetylcholinesterasy. Oximy je také možné využít v kombinaci s butyrylcholinesterasou v podobě pseudo-katalytického bioscavengeru pro vychytávání a detoxikaci organofosfátů. Koncept současné reaktivace acetylcholinesterasy i butyrylcholinesterasy by mohl umožnit využití oximů jak před, tak po intoxikaci. V rámci tohoto konceptu však chybí malé molekuly (nukleofily), které by byly schopny efektivně reaktivovat oba enzymy. Proto je tento projekt zaměřen na ověření konceptu současné reaktivace acetylcholinesterasy i butyrylcholinesterasy s využitím modifikovaných nukleofilů, které budou pro tento účel vyvinuty.