Biodistribuce a real-time monitoring volných nebo apoferitinem enkapsulovaných kvarterních reaktivátorů cholinesteras

2022 - 2024. Hlavní řešitel: prof. PharmDr. Kamil Musílek Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Hlavní řešitel: prof. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)
  • Spoluřešitel 1: Mgr. Zbyněk Heger, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta)
  • Spoluřešitel 2: Ing. Zenon Starčuk, CSc. (Ústav přístrojové techniky AV ČR, v.v.i.)
  • Období řešení: 01/2022 - 12/2024
  • Typ projektu: Standardní projekt GA ČR

Oximové reaktivátory cholinesteras jsou využívány pro život ohrožující otravy organofosforovými sloučeninami. Klinicky používané (tzv. kvarterní reaktivátory) i experimentální nekvarterní oximové reaktivátory ale velmi omezeně prostupují do centrální nervové soustavy, kde díky intoxikaci dochází k nevratným změnám nervové tkáně. Proto jsou zkoumány přenašečové systémy, které mohou enkapsulovat oximové reaktivátory, pomoci jejich prostupu hematoencefalickou bariérou a uvolnění v centrální nervové soustavě pro reaktivaci organofosfáty inhibovaných cholinesteras. Tento projekt je zaměřen na značené oximové reaktivátory a jejich enkapsulaci pomocí feritinů. Volné nebo feritinem enkapsulované oximové reaktivátory a jejich uvolňování bude sledováno v in vivo podmínkách v reálném čase pomocí technik nukleární magnetické rezonance (MRI).