Informace ke změnám ve vyměřování poplatků za nadstandardní dobu studia (v souvislosti s COVID-19)

Informace ke změnám ve vyměřování poplatků za nadstandardní dobu studia

Dne 27.04.2020 jsme obdrželi metodický pokyn MŠMT ČR k novému Zákonu č. 188/2020 Sb. ze dne 17.04.2020 o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů (dále Zákon č. 188/2020).

Podle této metodiky se bude rozhodování ve věcech poplatků za nadstandardní dobu studia (dále školné) upravovat následovně:

1. Podle Zákona č. 188/2020  budou provedeny změny u vyměřování školného studentům, kteří z důvodu omezení plnění studijních povinností spojených s pandemií COVID-19 nebudou schopni včas ukončit své studium a nastane jim povinnost hradit školné (nový poplatek bude vyměřen po odečtení doby narušeného studia). V případě, že školné již bylo studentovi oznámeno, obdrží tento student písemné rozhodnutí o změně školného.
  1. U studentů, kterým vznikla povinnost platit školné z důvodu prodlužování studia před narušením studia pandemií COVID-19, tedy před 01.03.2020, nebudou realizovány žádné změny ve vyměřování těchto poplatků. Možnost snížení či prominutí těchto poplatků rektorem UHK na základě podaného odvolání proti jeho výši je zachována.

Poznámka k podávání odvolání:

Odvolání proti vyměření školného, zaslaného studentům v průběhu března 2020, je třeba zasílat na předepsaném formuláři viz zde. Odvolání se mohou zasílat buď poštou v listinné podobě, nebo v kvalitních skenech e-mailem na adresu hana.cejkova@uhk.cz .

U výměrů školného, zasílaného v březnu 2020, bude lhůta pro odvolání k výši poplatku prodloužena ze 30 na 90 dnů ode dne obdržení rozhodnutí.