PřF Konference a přednášky 30. 9. 2022

Emeritní profesor František Kuřina oslavil životní jubileum

Autor: Kristýna Vávrová

V červnu roku 2022 oslavil kulaté 90. narozeniny známý matematik a emeritní profesor Přírodovědecké fakulty UHK František Kuřina.

U této příležitosti byl 16. září 2022 uspořádán seminář Cesty a cestičky školské matematiky, na kterém se sešli přátelé profesora Františka Kuřiny, aby s ním toto životní jubileum oslavili. Nechyběly ani přednášky na zajímavá témata a vzpomínání na společnou práci.

Vrcholem semináře byl křest 2 publikací. Cílem první z nich, s názvem Půvab elementární geometrie, je slovy autora „… přispět svým skromným dílem k tomu, aby studenti, ale i učitelé, získali ke geometrii lepší vztah, než kterého jsme mnohdy svědky dnes.“ Druhá publikace, sborník Cesty a cestičky školské matematiky, vznikla jako soubor vzpomínek na přátel a spolupracovníků profesora Kuřiny.

František Kuřina *1932

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UHK v Praze, obor učitelství matematiky a deskriptivní geometrie. Poté vyučoval na středních školách v Českém Krumlově a v Dobrušce.

Od roku 1960, kdy nastoupil na tehdejší Pedagogická institut v Hradci Králové, ovlivnil nejednu generaci učitelů matematiky v Královehradeckém kraji. Jako vyučující se věnoval přednáškám a cvičením zejména z geometrie a didaktiky matematiky. Dosud publikuje monografie, učebnice i vědecké články. Je jedním z několika mezinárodně uznávaných didaktiků matematiky českého původu a jeho práce vyšly i v řadě exotických jazyků (např. čínsky, japonsky a arabsky).

Svoji milovanou geometrii popularizuje také skrze umění – je zapáleným fotografem a na jeho snímcích se často snoubí krása matematiky kolem nás a města Hradec Králové.