PřF Věda a výzkum 18. 11. 2019

Katedra fyziky posílila o dalšího docenta

Autor: Kristýna Vávrová

Jan Šlégr ukončil habilitační řízení na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové v oboru Didaktika fyziky, a to s habilitační prací Vybrané aspekty výuky astrofyziky.

Docent Šlégr vystudoval magisterský obor učitelství pro střední školy, aprobace fyzika a informatika, na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a Fyzikální měření a modelování na Přírodovědecké fakultě UHK. V postgraduálním studiu pokračoval tamtéž a obhájil zde v roce 2013 disertační práci Experimentální podpora výuky astrofyziky v oboru Teorie vzdělávání ve fyzice. Od roku 2013 působí jako odborný asistent a nyní docent na zdejší katedře fyziky.

Ve svém výzkumu se zaměřuje na didaktiku fyziky a fyzikální experimenty ve výuce, dále na měření fyzikálních veličin a vývoj komplexních senzorických systémů. Jako řešitel či spoluřešitel se podílí na řadě projektů Technologické agentury ČR, programů Gama a Epsilon. Mezi ně v současnosti patří například projekt Smart Vet, kde se podílí na vývoji systému sledování životních funkcí zvířecích pacientů na veterinárních klinikách. Je také řešitelem projektu Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání PERSONMED – Centrum rozvoje personalizované medicíny u věkem podmíněných onemocnění. V těchto projektech se zabývá, jak rád cituje z vnitřního mzdového předpisu „činnostmi s nespecifikovanými vstupy, způsobem řešení a výstupy s dopadem na další činnosti“.

Je členem odborných organizací, jako je Jednota českých matematiků a fyziků nebo Ústřední komise fyzikální olympiády, v rámci kterých se podílí na přípravě talentované mládeže. Kromě toho je aktivním popularizátorem vědy – pravidelně se účastní akce Hrajme si hlavou (organizované Přírodovědeckou fakultou UHK) a přednáší v rámci Noci vědců.

Ve volném čase se věnuje adrenalinovým sportům – za něž, jak s úsměvem říká – považuje i výuku fyziky na gymnáziu. Vede si také seznam „fyzikálních nesmyslů“, které se objevují ve filmech.