PřF Aktuálně 29. 6. 2022

„Hrajme si i hlavou“ se neslo na vlnách

Autor: Kristýna Vávrová

Ve dnech 23. a 24. června 2022 ožil kampus Na Soutoku znovu záplavou experimentů pro malé i velké badatele. Po dvouleté vynucené pauze se vrátila největší popularizační akce PřF UHK „Hrajme si i hlavou“, letos 13. ročník s podtitulem „Na vlnách“.

„Každoročně se snažíme vymyslet téma, díky kterému můžeme představit dětem zajímavé fyzikální jevy nebo ukázat už známé a oblíbené experimenty v novém kontextu,“ uvádí RNDr. Michaela Křížová, Ph.D., z Katedry fyziky PřF UHK a hlavní organizátorka „Hrajme si i hlavou“. Nechyběly tak pokusy s vlnami a vlněním ve všech podobách, např. hranaté a zvukové vlny, ale i osvědčená show s kapalným dusíkem, suchý led, nenewtonovská kapalina, pokusy s elektřinou a magnety, rakety, poznávání rostlin a živočichů nebo roboti různých tvarů a velikostí. Společně také účastníci vytvořili živou duhu, kterou rozvlnili na náměstí Václava Havla.

„Téma příštího ročníku si zatím necháme pro sebe, každopádně můžeme slíbit, že nudit se s námi rozhodně účastníci nebudou a akce bude opět velmi pestrá. Zveřejníme ho na jaře 2023,“ odhaluje něco málo z příprav dr. Křížová.

Hrajme si i hlavou - stánky v kampusu Na Soutoku

„Hrajme si i hlavou“ dává prostor nejen studujícím učitelství přírodních věd na PřF UHK i dalších programů na PdF UHK, aby si vyzkoušeli své prezentační dovednosti pro širokou věkovou skupinu dětí, ale nabízí prostor i pro další školy a instituce z Hradce Králové zapojit se do pestrého programu. Mezi nimi jsou např. Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, Dům dětí a mládeže Hradec Králové, Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové, První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Hradec Králové a taky SOŠ a SOU Vocelova a Speciálně pedagogické centrum pro zrakově postižené děti Hradec Králové.

„Děkujeme všem, kdo se na letošním ročníku podíleli, ať už to byli studenti UHK, nebo jiných středních škol či další organizátoři.  A velké poděkování patří i návštěvníkům, školám, dětem a rodičům, že se i po dvou letech vrátili za námi do kampusu vyzkoušet si přírodní vědy na vlastní kůži,“ uzavírá dr. Michaela Křížová.

Podívejte se, jak vypadalo letošní „Hrajme si i hlavou“