PřF Zahraničí, Věda a výzkum 18. 5. 2021

„Je důležité propojovat zdánlivě neslučitelné a hledat tak nové cesty výzkumu,“ říká Kamil Musílek zapojený do elitního mezinárodního programu

Autor: Kristýna Vávrová

Profesor Kamil Musílek byl vybrán jako jediný Čech k účasti na prvním ročníku mezinárodního programu European Crucible. Ten vznikl z již úspěšného britského programu Scottish Crucible s cílem propojovat výrazné vědecké osobnosti z různých výzkumných institucí Evropy a pomáhat jim navazovat nové mezioborové spolupráce.

„Je pro mě úspěchem, že jsem byl do programu vybrán, a považuji to za ocenění mé dosavadní práce,“ říká na úvod Kamil Musílek.

Účastníci jsou zváni na základě vědeckých výsledků, inovativního myšlení a zkušeností s vedením výzkumných projektů. Těch má Kamil Musílek za sebou již úctyhodné množství – za svou kariéru se stal řešitelem či spoluřešitelem více než 10 národních a 4 mezinárodních projektů. Je také jako první Čech držitelem ocenění Young Medicinal Chemist in Academia organizace European Federation for Medicinal Chemistry.

Velký důraz je při výběru členů programu kladen na různorodost zaměření jednotlivých vědeckých pracovníků. Účastní se ho tak lékaři, ekonomové, inženýři, historici nebo archeologové. „Největším přínosem jsou samozřejmě kontakty, kterých ve vědeckém prostředí není nikdy dost,“ přibližuje Kamil Musílek. Vědecké směry jednotlivých účastníků se mohou zdát neslučitelné, ale opak je pravdou:

„Interdisciplinarita je důležitým prvkem současné vědy a pomáhá jednotlivé obory skloubit a rozvíjet dál. Proto je vhodné propojovat zdánlivě neslučitelné a hledat cesty k propojování jak v rámci přírodních, tak humanitních věd. Tedy např. znalosti z laserové fyziky můžete aplikovat na živé tkáně nebo sociálně vyčleněné skupiny motivovat k architektonickému návrhu vesmírné stanice.“

V průběhu programu absolvovali účastníci přednášky na téma vědeckého leadershipu, společně také připravovali projekty nanečisto a seznamovali se navzájem s výzkumy, na kterých aktuálně pracují.

„S několika kolegy z různých odvětví a zemí právě díky programu připravujeme nový výzkumný projekt. Bude zaměřený na protinádorovou teranostiku (tj. terapii a diagnostiku) a nanočástice,“ popisuje Kamil Musílek praktický přínos celého programu.

Založení programu European Crucible je částečnou reakcí na proběhlý brexit a snahou o udržení a rozvíjení kontaktů mezi vědci po odchodu Velké Británie z EU.

 

 

prof. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D.

Kamil Musílek vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde absolvoval i doktorské studium v oboru Farmaceutická chemie (Ph.D. 2007, PharmDr. 2008) a kde tamtéž v roce 2012 i habilitoval. Působí na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové jako její vedoucí, kromě toho působí v Centru biomedicínského výzkumu Fakultní nemocnice Hradec Králové. Od března 2019 zastává zároveň i funkci proděkana pro PřF pro zahraniční vztahy.

Dosud publikoval 14 kapitol v monografii, je autorem 5 patentů nebo více než 190 původních článků ve Web of Knowledge (H-index = 32). Mimo jiné se v červnu 2019 stal jako první Čech držitelem ocenění EFMC Prize for a Young Medicinal Chemist in Academia 2019 (2.–3. místo). 

Ve volném čase Kamil Musílek rád cestuje a věnuje se rekreačním sportům.