PřF Věda a výzkum 14. 9. 2020

Článek katedry chemie otištěn na obálce časopisu Tetrahedron

Autor: Kristýna Vávrová

RNDr. Patrik Olekšák, PhD., spolu s dalšími kolegy publikoval v časopise Tetrahedron (impakt faktor 2,2) článek s názvem A stereoselective approach in preparation of γ-lactam precursors for oxazolomycin´s synthesis. Článek se objevil i na obálce čísla.

Článek se zabývá efektivní přípravou γ-laktamových sloučenin, mezi které patří i oxazolomycinové deriváty. Oxazolomyciny jsou sloučeniny produkované bakteriemi rodu Streptomyces, které vykazují zajímavé biologické účinky a podobně jako jiné γ-laktamové sloučeniny mají potenciál pro léčbu mnoha nemocí. Jejich nevýhodou je poměrně komplikovaná izolace z přírodních zdrojů, proto se několik výzkumných skupin snaží o jejich laboratorní přípravu. Výzkumné skupině dr. Olekšáka se podařilo připravit γ-laktamové skelety oxazolomycinů novými syntetickými postupy ze snadno dostupných sacharidů. Publikace rovněž popisuje prostorové modely našich sloučenin v klíčových reakčních krocích syntézy. Poznatky pomohou zvýšit efektivitu přípravy těchto neobyčejných chemických struktur.