PřF Věda a výzkum, Aktuálně 1. 7. 2021

Mgr. Lucie Hostinská získala medaili města Hradec Králové

Mgr. Lucie Hostinská, která působí jako lektorka na Katedře biologie PřF UHK, byla nominována na Cenu primátora města za studentskou tvůrčí práci v rámci Výročních cen města Hradce Králové za rok 2020. Za nominaci získala medaili města Hradec Králové.

Mgr. Lucie Hostinská jako studentka doktorského studia prokázala výbornou publikační aktivitu, která vyústila v roce 2020 čtyřmi články v časopisech s IF (1xQ1, 2xQ2, 1xQ3). Z toho jeden článek vzniklý ve spolupráci s pracovníky IRTA v Lleidě ve Španělsku, kde absolvovala svou stáž, byl publikován v druhém nejlepším časopisu ve své kategorii na světě.

Kromě toho již publikovala článek v Q1 v roce 2019 a pracuje na dvou prvoautorských publikacích rovněž z dat získaných na stáži ve Španělsku. Má připravenou prezentaci na světové konferenci „International Congress of Entomology“ v Helsinkách ve Finsku, která byla bohužel kvůli pandemii koronaviru přesunuta z roku 2020 na rok 2022.

Předmětem jejího studia jsou především samotářské včely hnízdící v prázdných ulitách plžů. Konkrétně již byly prostudovány jejich ekologické preference a schopnost osidlovat krom původních stepních biotopů také nová postindustriální stanoviště, dále specializace jednotlivých druhů těchto včel na konkrétní druhy měkkýšů, paraziti vyskytující se v hnízdech samotářských včel a také byly porovnávány změny výskytu druhů hnízdících v ulitách s druhy, které hnízdí v zemi. Mezi metody studia patřil sběr ulit v různých lokalitách v zimním období a následné líhnutí včel v laboratoři, nastražení a pozdější opětovný sběr červeně obarvených ulit vybraných druhů plžů, sledování hnízdících včel v jarním období vedoucí k nalezení a prozkoumání konkrétních zahnízděných ulit a studium muzejního materiálu. V roce 2020 se studentka účastnila biologického a inventarizačního průzkumu bezobratlých živočichů v lesních biotopech Prahy a podílí se i na celosvětovém projektu monitoringu opylovačů v ovocných sadech, který probíhá od roku 2019.

Kromě skvělé vědecké práce je i vynikající vyučující, v čemž jí pomáhá její pedagogické vzdělání, a její výuka především environmentálních výchov pro budoucí i současné učitele a cvičení z fylogeneze bezestrunných pro studenty biologie je hodnocena velmi vysoko.

Mgr. Lucie Hostinská