PřF Aktuálně, Zaměstnanci 10. 11. 2023

SmartVet od PřF UHK: Třetí místo v soutěži Buďte inspirací

Univerzita Hradec Králové sklidila úspěch v soutěži “Buďte inspirací”, kterou organizuje Centrum investic, rozvoje a inovací (CIRI) a její Regionální stálá konference. Tato soutěž je platformou pro ocenění výjimečných projektů, které se zaslouží o rozvoj inovací v Královéhradeckém kraji.

V kategorii "Inspirativní spolupráce výzkumného a firemního sektoru" se Přírodovědecká fakulta UHK prosadila s projektem SmartVet, který zaujal odbornou porotu natolik, že mu udělila třetí místo. Výzkumný tým vytvořil inovativní monitorovací systém pro pacienty veterinárních klinik.

SmartVet je přelomovým přístupem k péči o zvířata. Projekt představuje podložku s integrovanými senzory, která se vloží do prostoru, kde zvíře odpočívá - ať už je to kotec, klec nebo pelíšek. Tato podložka pak nepřetržitě sbírá a odesílá data o vitálních funkcích, jako jsou srdeční a dýchací frekvence, společně s informacemi o pohybové aktivitě zvířete, což napomáhá k lepšímu monitorování a péči o pacienty po operacích či jiných zákrocích.

Aplikace tohoto systému má široký potenciál, nejen z hlediska zlepšení péče o zvířata, ale také v redukci stresu, který zvířatům může způsobovat přímá lidská interakce v citlivých obdobích jejich zotavování.

Dr. Richard Cimler, přední člen výzkumného týmu, sdílí své nadšení z projektu: „Nadšení z využívání moderních technologií pro zlepšení lidských životů nyní přenášíme i do světa veterinární péče. Ve spolupráci s veterinárními odborníky jsme vyvinuli systém, který veterinárním klinikám umožňuje provádět dálkový monitoring zvířat. Hlavním cílem tohoto systému je zajištění minimálního stresu a maximálního komfortu pro zvířata.“

Úspěch projektu SmartVet ukazuje na pevnou vazbu mezi akademickou sférou a praktickou aplikací výzkumu, což je důkazem, že Univerzita Hradec Králové nepropaguje přenos teorie do praxe pouze slovy, ale i činy.

Výzkumnice a výzkumníci UHK:

• Ing. Richard Cimler, Ph.D., Ing. Jitka Kühnová, Ph.D., RNDr. Filip Studnička, Ph.D., Ing. Jan Matyska, Ing. Jan Štěpán, Ph.D., doc. RNDr. Jan Šlégr, Ph.D., RNDr. Leontýna Šlégrová, Ph.D., Ing. David Šec

Více informací o soutěži na webu CIRI.