PřF Věda a výzkum 16. 12. 2022

Přírodovědecká fakulta UHK má nového docenta ICT ve vzdělávání

Autor: Kristýna Vávrová

Při konání slavnostních promocí 26. 10. 2022 převzal z rukou děkana Přírodovědecké fakulty UHK jmenovací dekret doc. PhDr. Michal Musílek, Ph.D. Jmenován byl pro obor Informační a komunikační technologie ve vzdělávání.

Doc. Michal Musílek se ve své habilitační práci zabýval tématem Kryptologie jako téma vzdělávání poskytované prostřednictvím ICT.

„Kryptologie není jen o luštění šifer, jak by se mohlo zdát. Je úzce spojena i s kybernetickou bezpečností, což je dnes aktuální téma. Navíc má i přesah mezioborový, např. v literatuře a jazyku nebo historii. Tento přesah vlastní celému oboru ICT ve vzdělávání, proto je třeba ho dále rozvíjet – vliv technologií na vzdělávání přirozeně roste a je nezbytně důležité umět s nimi správně pracovat,“ vysvětluje nový docent.

Michal Musílek se v letech 2013–2016 podílel na řešení zahraničního vědeckého projektu MaSciL – Maths and Science in Life, byl čelenem 7 rozvojových projektů OP VK a OP VVV a 9 projektů v rámci specifického vysokoškolského výzkumu. V letec 2011 až 2013 byl odborným garantem KA02 v projektu OP VK „Inovace doktorského studijního programu ICT ve vzdělávání“.

Doc. PhDr. Michal Musílek, Ph.D., *1963

Michal Musílek vystudoval na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové magisterský program Učitelství matematika-fyzika. Aprobaci si zde dále rozšířil o specializaci výpočetní technika a absolvoval zde i doktorský program Teorie vzdělávání ve fyzice. Docenturu získal v oboru Informační a komunikační technologie ve vzdělávání na Přírodovědecké fakultě UHK.

Působil mimo jiné 8 let jako ředitel Střední zdravotnické školy v Novém Bydžově, věnoval se také vzdělávání dospělých. V roce 2007 začal pracovat jako odborný asistent na tehdejší katedře informatiky Pedagogické fakulty UHK (dnes Katedra aplikované kybernetiky PřF UHK). Se vznikem Přírodovědecké fakulty UHK v roce 2010 začal zastávat pozici proděkana pro vzdělávání a vnitřní vztahy, kterou vykonává dodnes. Od roku 2019 vede Centrum oborových didaktik na PřF UHK. Je také členem výboru Jednoty českých matematiků a fyziků.

Volný čas věnuje zájmům jako je četba knih nebo turistika. Mezi jeho koníčky však patří i radioamatérské vysílání. Na krátkých radiových vlnách se mu podařilo spojit se s radioamatéry z více než 100 zemí světa.