PřF Aktuálně 14. 12. 2021

Přírodovědecká fakulta oslavila dvojité výročí

Autor: Kristýna Vávrová

V roce 2020 uplynulo deset let od vzniku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Toto výročí však vzhledem k nepříznivé epidemické situaci nebylo možné oslavit. Až o rok později, v symbolické datum 10. listopadu 2021, si Přírodovědecká fakulta konečně připomněla nejen své desáté, ale rovnou i jedenácté výročí založení.

V průběhu společenského večera na počátky fakulty zavzpomínal její první řádně zvolený děkan doc. RNDr. Pavel Trojovský, Ph.D., který ji vedl mezi lety 2011 a 2019. Gratulovat přišli i hosté s fakultou spojení, například Mgr. Arnošt Štěpánek, náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu, či Ing. Jiří Seidler, Ph.D., předseda představenstva a ředitel společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové a mnoho dalších. Překvapení si připravil profesor František Petrovič, děkan Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (FPV UKF v Nitre), který předal děkanovi Přírodovědecké fakulty UHK Janu Křížovi stříbrnou medaili FPV UKF v Nitre jako projev ocenění vzájemné spolupráce.

Speciální ocenění převzala RNDr. Jitka Kühnová, Ph.D., historicky první předsedkyně Akademického senátu PřF UHK, za zásadní přínos k rozvoji fakulty zejména v oblasti legislativy. Akademický senát PřF UHK vedla 9 let, do roku 2020, a i nadále zůstává jeho členkou.

O kulturní část společenského večera se postaral Český chlapecký sbor Boni pueri pod vedením sbormistra Marka Štilce. Pro tuto příležitost si kromě jiných připravili speciálně skladbu Gaudeamus igitur.

Myslím, že Přírodovědecká fakulta ušla za 10 let, což je skutečně krátký časový interval v životě takové instituce, pořádný kus cesty. Z fakulty vzniklé „přejmenováním“ pěti kateder fakulty pedagogické je dnes skutečná přírodověda. Nebylo to jednoduché, o to více je to zavazující. Ve zprávě Mezinárodního evaluačního panelu minulý rok jsme si přečetli, že Přírodovědecká fakulta je velmi mladá fakulta, která teprve získává křídla ke svému rozletu. Já jsem přesvědčený o tom, že křídla už máme. Musíme teď letět tím správným směrem. Přeji úspěšný a šťastný let nám všem!
děkan PřF UHK Jan Kříž

Jan Kříž