PřF Věda a výzkum 2. 2. 2022

Nové projekty Grantové agentury ČR putují na Přírodovědeckou fakultu UHK

Přírodovědecká fakulta UHK získala 3 nové projekty Grantové agentury České republiky. Jejich řešiteli jsou členové katedry chemie a katedry fyziky.

Katedra chemie získala celkem dva. Tím prvním je projekt Biodistribuce a real-time monitoring volných nebo apoferitinem enkapsulovaných kvarterních reaktivátorů cholinesteras, jehož řešitelem je prof. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D. Projekt je zaměřený na antidota organofosfátů a jejich zlepšenou distribuci v organismu. Druhý projekt této katedry, Vývoj metod pro komplexní sledování metabolických změn při poruchách centrálního nervového systému, povede doc. Ing. Miroslav Lísa, Ph.D.

Projekt Asymptotická a spektrální analýza operátorů v matematické fyzice bude podpořen Grantovou agenturou ČR na Katedře fyziky. Jeho řešitelem je RNDr. Jiří Lipovský, Ph.D., pro kterého jde o druhý „GA ČR“ v jeho vědecké kariéře. První získal v kategorii Junior, zabýval se spektrálními a rezonančními vlastnostmi kvantových modelů a nyní tak na tuto práci navazuje. Projekt z oblasti matematické fyziky se bude zabývat celkem 4 podtématy a budou na nich pracovat odbornice a odborníci z Přírodovědecké fakulty UHK.

„Matematická fyzika je obor, který matematicky rigorózně zkoumá fyzikálně motivované modely. Protože jde o základní výzkum, nelze praktické využití získaných poznatků snadno předpovědět; výsledky se mohou uplatnit za desítky let v dnes neznámé oblasti. Již nyní je ale možné vlastnosti kvantových grafů měřit pomocí tzv. mikrovlnných grafů a lze na nich modelovat kvantový chaos. V budoucnu by se mohly například použít při popisu struktur z uhlíkových nanovláken nebo při vývoji kvantových počítačů,“ říká dr. Lipovský.

Přírodovědecká fakulta UHK se od svého vzniku od roku 2010 podílela (nebo se aktuálně podílí) na 18 projektech podpořených Grantovou agenturou ČR, podobně úspěšná je i v zisku projektů Technologické agentury ČR a dalších.