PřF22. 9. 2017

Nová mezinárodní spolupráce se zaměří na nosatce a šmel okoličnatý

Univerzita Hradec Králové je díky vedoucímu katedry biologie doc. Petru Boguschovi, Ph.D. partnerem společnosti CABI při výzkumu hmyzu asociovaném s některými vodními rostlinami.

Tento výzkum zašťiťuje Dr. Patrick Häffliger ze Švýcarska a provádí jej v různých zemích Evropy i v USA. Za spolupráce s doc. Boguschem se věnuje bionomii dvou druhů nosatců rodu Bagous, jejichž živnou rostlinou je šmel okoličnatý. Pod záštitou společnosti CABI probíhá mimo jiné i studium nosatců na lokalitách v České a Slovenské republice a v Maďarsku, jehož se oba výzkumníci účastní. "Je velmi obohacující vědět, jakými způsoby probíhá terénní výzkum hmyzu v jiných částech světa," říká doc. Bogusch. "Zároveň se s Patrickem "obohacujeme" - každý z nás zná jiné metody studia a učíme se navzájem. Navíc nejde jen o učení výzkumné, ale i sociální, jako třeba pití českého piva."
Do budoucna se počítá s další spoluprácí i prostřednictvím studentů a doktorandů.

CABI (Centre for Agriculture and Biosciences International) je mezinárodní nezisková organizace, která poskytuje informace a aplikuje vědecké poznatky k řešení problémů v zemědělství a životním prostředí a tím se snaží přispět zlepšit kvalitu života.

Autor: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=456350