PřF5. 9. 2017

Nadaní studenti přivezli pět medailí z Indonésie

V Indonésii proběhl 48. ročník Mezinárodní fyzikální olympiády, a i letos z něj česká delegace přivezla několik medailí.

Letošní již 48. ročník Mezinárodní fyzikální olympiády (MFO), vrcholové světové soutěže středoškolských studentů ve fyzice, hostilo ve dnech 16. až 24. července 2017 indonéské město Yogyakarta.
Ani tento rok nechyběla reprezentace z České republiky – pod vedením pracovníků Katedry fyziky PřF UHK, která dlouhodbobě úspěšně připravuje nadané studenty na tento druh olympiády, se jí zúčastnil tým 5 studentů středních škol. Ti přivezli dohromady 5 medailí:

Jindřich Jelínek, student Gymnázia Olomouc – Hejčín – stříbrná medaile
Ondřej Knopp, student Gymnázia Christiana Dopplera v Praze – bronzová medaile
Šimon Karch, student Gymnázia Komenského v Havířově – bronzová medaile
Matěj Mezera, absolvent Gymnázia Havlíčkův Brod – bronzová medaile
Daniel Pajer, absolvent Gymnázia Jana Keplera v Praze – bronzová medaile

Zleva: doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D. (vedoucí delegace), Daniel Pajer (bronzová medaile), Jindřich Jelínek (stříbrná medaile), Matěj Mezera (bronzová medaile), Ondřej Knopp (bronzová medaile), Šimon Karch (bronzová medaile) a Mgr. Filip Studnička, Ph.D. (zástupce vedoucího delegace)

Tato reprezentace vzešla z výběrového soustředění a z 57. ročníku Fyzikální olympiády (FO) kategorie A. Studenti se dlouhodbě připravovali samostudiem i na dvanáctidenním intenzivním soustředění v prostorách Katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové v červnu 2017.

"Za zmínku stojí velmi dobrý výsledek českého družstva v experimentální části soutěže. Vzhledem k tomu, že se bohužel v dnešní době na mnoha školách k experimentu studenti za celé studium vůbec nedostanou, považujeme to za úspěch speciální přípravy studentů, především během červnového soustředění na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové," říká vedoucí delegace doc. Jan Kříž z Katedry fyziky PřF UHK.

Čeští studenti byli častým objektem žádostí o společnou fotografii

Soutěže se aktivně zúčastnilo celkem 395 studentů z 86 států a teritorií z pěti světových kontinentů (Evropy, Asie, Austrálie, Afriky a obou částí Ameriky).
Mezi 86 zúčastněnými státy bylo 26 států Evropské unie, mezi nimi se tým České republiky umístil na děleném 7.–12. místě.