PřF Aktuálně 14. 12. 2022

Luciferova divotvorná zahrádka i čertovský kolotoč přilákaly na PřF UHK desítky škol z celého kraje

Autor: Kristýna Vávrová

Po dvouleté pauze zaplnily chodby Přírodovědecké fakulty UHK desítky dětí z celého Královéhradeckého kraje, které si přijely užít tradiční Čertovské experimenty.

Popularizační akce zaměřená na přírodní vědy ukazuje dětem i dospělým, že fyziky, chemie nebo matematiky není proč se bát, i když ji učí čerti. Návštěvníci si tak mohli poslechnout pohádku o Luciferově divotvorné zahrádce a šikovném zahradníkovi, který z pekla utekl za pomoci znalostí biologie, nebo se naučit čertovské počty, díky kterým se umí čerti domluvit s počítačem.

Nechyběly ani chemické hrátky s čerty plné barevných kouzel, fyzikální peklo plné pokusů, např. s termokamerou, nebo pekelně velký hmyz. Studující matematiky si zase připravili útěk z pekla plný logických hádanek a počítání.

Čertovské experimenty jsou v dopoledních hodinách navštěvovány školami z Hradce Králové i okolí, letos programy navštívila např. ZŠ Milady Horákové, ZŠ Nová Paka, Střední zdravotnická škola Trutnov a další. Večerní program je pak vždy otevřen veřejnosti.

Moc děkujeme za možnost účastnit se experimentů. Děti byly nadšené.

Mgr. Blanka Rašková

ZŠ Opočno