PřF Aktuálně, Zaměstnanci 20. 6. 2023

Jiří Lipovský se stal docentem v oboru Aplikovaná matematika

Jiří Lipovský byl jmenován docentem v oboru Aplikovaná matematika při slavnostním obřadu v Betlémské kapli dne 20. června 2023.

Jeho habilitační práce s názvem "Spectral Theory Problems on Graphs and Their Applications" je souborem devíti článků publikovaných v odborných impaktovaných časopisech zabývajících se řešením matematických problémů spojených s fyzikálními modely na grafech. Práce studuje kvantové grafy (popisující pohyb kvantové částice na grafu), mikrovlnné grafy (model, který umožňuje měřit vlastnosti kvantových grafů pomocí mikrovln), vlnovou rovnici s tlumením či tzv. polyharmonický operátor (mocninu Laplaceova operátoru, která má uplatnění lineární teorii elasticity). Habilitační řížení proběhlo před Vědeckou radou Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

doc. RNDr. Jiří Lipovský, Ph.D. *1984

Jiří Lipovský vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvoval bakalářský studijní obor Obecná fyzika, navazující magisterský obor Teoretická fyzika a doktorský obor Teoretická fyzika, astronomie a astrofyzika. Při doktorském studiu byl zaměstnán na Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR v Řeži u Prahy. Po ročním postdoktorském pobytu na Univerzitě v Lisabonu začal v roce 2013 působit na katedře fyziky PřF UHK, kde se věnuje hlavně výuce matematických předmětů pro studenty fyziky. V letech 2018-19 absolvoval další půlroční pobyt na Univerzitě v Lisabonu.

Zabývá se matematickou fyzikou, převážně spektrální teorií operátorů spojených s kvantovou teorií. Od roku 2017 je delegátem Sněmu Rady vysokých škol za PřF UHK a od roku 2019 je členem Akademického senátu UHK. Získal ceny rektora UHK za publikační činnost v 2016 a 2017.

Ve volném čase se Jiří Lipovský rád účastní šifrovacích her nebo poslouchá písně americké zpěvačky Reginy Spektor.