PřF Věda a výzkum, Aktuálně 30. 4. 2024

Boj proti rakovině jabloní a mykotoxinům: PřF UHK a VŠÚO Holovousy zahájili výzkumný projekt s podporou TA ČR

Nově představený projekt, zaměřený na výzkum ochrany jabloní před závažným onemocněním a mykotoxiny, byl podpořen Technologickou agenturou ČR. Projekt slibuje přínosy jak pro vědu, tak pro praktické ovocnářství.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové, ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy, s.r.o., se stala úspěšným řešitelem ve 2. veřejné soutěži SIGMA DC2, programu TQ – Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA, financovaném Technologickou agenturou České republiky. Projekt s názvem "Ověření efektivity systémů integrované ochrany proti Neonectria ditissima s přesahem dopadu této ochrany na obsah mykotoxinu patulinu v plodech napadených stromů v podmínkách ČR" nabízí nové možnosti pro vědecký výzkum a aplikovaná řešení v oblasti ovocnářství a bezpečnosti potravin.

Hlavním cílem projektu je prohloubit poznatky o patogenu Neonectria ditissima, který způsobuje rakovinu kůry jabloní – závažné a hospodářsky významné onemocnění. Projekt se zaměřuje na výzkum ochranných opatření, která by mohla snížit výskyt tohoto patogenu a tím omezit kontaminaci sklizených plodů mykotoxinem patulinem, látkou toxickou pro člověka.

V rámci projektu budou realizovány pokusné výsadby pro zmapování výskytu patogenu, izolace čistých kultur a následná testování účinnosti různých fungicidních látek ve skleníkových podmínkách. Data z těchto pokusů poslouží k vyhodnocení účinnosti ochranných opatření a jejich vlivu na snížení obsahu mykotoxinů v plodech.

Výstupy tohoto projektu by mohl významně přispět k zlepšení metod ochrany jabloní před chorobami a k bezpečnosti potravin v důsledku sníženého rizika kontaminace mykotoxiny.

Projekt také poskytuje významnou platformu pro aplikovaný výzkum a praktické vzdělávání studentů, kteří mají možnost zapojit se do vědeckých aktivit a přispět k řešení aktuálních problémů.