PřF Konference a přednášky 3. 6. 2019

Zájemci o blanokřídlý hmyz se sjeli do Hradce z Čech i Slovenska

Datum konání: 3. 6. 2019, Autor: Kristýna Vávrová, PR a komunikace PřF UHK

Poslední květnový víkend patřil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové 15. ročníku setkání Blanokřídlí v českých zemích a na Slovensku. Kromě přednášek čekaly účastníky i dva dny věnované výjezdům do terénu v okolí Hradce Králové.

Mezi tyto lokality, které mohli navštívit díky povolení ke studiu nebo pověření k průzkumu blanokřídlých, letos patřily hradecká přírodní památka Na Plachtě, Báň a Oškobrh nedaleko Chlumce nad Cidlinou, písečný přesyp Vesecký kopec a přírodní památka Kunětická hora. „Díky tomu, že nám přálo počasí, a bylo slunečno až horko, jsme našli mnoho zajímavých druhů,“ popisuje doc. Petr Bogusch, organizátor a vedoucí katedry biologie PřF UHK, a dodává, že kromě akademických pracovníků a studentů se zúčastnila i řada amatérů a fotografů:

„Akce je tak vlastně i spontánně vzdělávací – studenti a začátečníci se nejvíce naučí právě v terénu při exkurzi od zkušených znalců, ať už z řad akademiků, nebo zapálených nadšenců.“

V průběhu přednáškového dne pak bylo předneseno deset krátkých příspěvků např. o evoluci řasníků, včelách hnízdících v prázdných ulitách nebo o mravencích v Papui-Nové Guinei. Na programu byla také ukázka sbírky blanokřídlých, chovů, laboratoře a fotografií Petra Bogusche a jeho týmu, jejichž výzkumná práce se zaměřuje předně na tuto skupinu. „Jsem moc rád, že mé pozvání přijali i Blanka a Miroslav Mikátovi, znalci lokalit v okolí Hradce Králové, kteří svou účastí a páteční přednáškou o Východním Polabí poskytli mnoho cenných informací o druzích, managementu a těchto lokalitách,“ popisuje Petr Bogusch nabitý program.

Setkání zájemců o blanokřídlé se koná každý rok na jiném místě. Jeho iniciátorem byl v roce 2004 sám doc. Bogusch, který se tak letos po 15 letech znovu vrátil k roli organizátora. Od prvního ročníku konaného na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze se setkání postupně přesunula do Brna nebo Bratislavy, ale i do chráněných krajinných oblastí Labské pískovce či Pálava.

Příští ročník se bude konat v Komárně na jihu Slovenska: „Slovenští kolegové nám tam vyjednali povolení ke studiu blanokřídlých na vybraných lokalitách až do roku 2021, musíme ho tedy využít. Z Přírodovědecké fakulty UHK už nyní plánujeme s kolegy početnou výpravu,“ uzavírá Petr Bogusch.