FF Studenti, Aktuálně 25. 11. 2019

ARCHEOLOGICKÉ VÝZKUMY KATEDRY ARCHEOLOGIE V ČESKÉM RÁJI V ROCE 2019

V rámci studentských praxí se ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV v Brně a Centrem teoretických studií UK v Praze uskutečnil výzkum několika převisů v Českém ráji. Zkoumány byly převisy Velký mamuťák, Čin Čan Tau, Soví převis a Jeskyně strážce valu. Při výzkumu byla použita moderní metoda výzkumu zaměřená na maximalizaci zisku artefaktů a ekofaktů. V průběhu výzkumu se studenti seznámili s odběrem vzorků na datování, palynologickou analýzu a nově byly poprvé v českém prostředí odebírány i vzorky na analýzu sedimentární DNA.

V převisech Veký mamuťák, Čin Čan Tau a Sovím převisu byly odhaleny stratigrafie pokrývající většinu holocénu s výrazným mezolitickým osídením a pastevními vrstvami mladšího pravěku s dochovanými úrovněmi organické výstelky a zvířecích bobků. Při revizi drobného převisu Strážce valu byla oproti již známým horizontům osídlení raného středověku a doby bronzové objevena nečekaně i bohatá vrstva mezolitického osídlení.

Posledním výzkumem spojeným s praxí byla drobná revizní sonda odhalující tellovou stratigrafii pod amfiteátrem Čertovy ruky. Pomocí stejné metodiky výzkumu bylo možné revidovat svrchní část stratigrafie do hloubky 120 cm (odpovídá laténské a halštatské části souvrství). Bohatství nálezů keramiky i ekofaktů ukazuje na sídlištní charakter celé stratigrafie. Její mocnost jsme mohli poprvé testovat pomocí vrtného průzkumu, přičemž se ukazuje, že sídlištní horizonty jsou v tomto prostoru přítomné až do hloubky 350 cm, kde vrt skončil.