Výzkum a projekty

Centrum digitálních historických věd a jeho pracovníci se věnují různým projektům a výzkumným činnostem, které korespondují se zaměřením CDHV.

Projekty členů CDHV vztahující se k Digitálním historickým vědám

Projekty za rok 2021

Projekt digitalizace sakrálních památek na Broumovsku ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska. Cílem digitalizace pod vedením doktorky Kláry Rybenské bylo naskenovat či pomocí metody fotogrammetrie, kde jsme využili i fotogrammetrii leteckou s užitím dronu, ve spolupráci se studentem Danielem Benešem, získat fotografie a další data a vytvořit 3D modely ohrožených sakrálních památek (křížů a soch) na Broumovsku. Na projektu se podílela i doktorandka Mgr. Barbora Borůvková, která prostřednictvím programu Blender 3D domodelovala některé chybějící části, jako například ruku Panny Marie na soše, jejíž obrázek můžete vidět níže. Výsledky výzkumu byly publikovány na konferenci Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2021 a tento příspěvek získal ocenění. 

Sloup se sochou Panny Marie (Immaculata), Hejtmánkovice pocházející z přibližně 18. století. Reálná socha je bohužel bez ruky. V našem CDHV jsme ruku navrátili alespoň digitálně. Celý 3D model si můžete prohlédnout na tomto odkaze.

 

Specifický výzkum se zaměřením na 3D digitalizaci vybraných historických hodin z Náchodského muzea, který volně navázal na SV z předchozího roku. Zde pod vedením doktorky Kláry Rybenské ve spolupráci se studenty Mgr. Barborou Borůvkovou a Mgr. Ondřejem Tomiškou došlo k dokončení digitalizace náchodské sbírky hodin. Též byly postaveny základy doposud se rozšiřující online databázi 3D modelů na platformě SketchFab. Data byla dále publikována v periodiku eMuzeum (2/2020), kde titulní strana zdobila fotografie jedněch zapůjčených hodin. V neposlední řadě budou data publikována v mezinárodním periodiku.

Na obrázku níže je ukázka 3D modelu Stolních hodin mosazných s plastikou rytíře z konce 19. století. Celý 3D model si lze prohlédnout na tomto odkaze.

Stolní hodiny mosazné s plastikou rytíře

Projekty za rok 2020

Specifický výzkum se zaměřením na Pomocné vědy historické mezi tradicí a moderními přístupy ve spolupráci s docentem Jakubem Zouharem, doktorkou Klárou Rybenskou, doktorandkami Mgr. Evou Vodochodskou a Mgr. Kateřinou Doležalovou a Náchodským muzeem. Výsledkem projektu bylo mj. započetí digitalizace Náchodské sbírky hodin, která posléze vedla k online prezentaci těchto 3D modelů. Výsledky byly prezentovány na mezinárodní konferenci v Kyjevě a na konferenci Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2020.

Na obrázku níže je ukázka 3D modelu Stolních historizujících hodin z 19. století. Na jejich celý model se lze podívat na tomto odkaze.