FF Studenti, Konference a přednášky 1. 11. 2019

Městští kronikáři třicetileté války v českých zemích - speciální přednáška doc. PhDr. Jan Kiliána, Ph.D. (4. 12. 2019)

Přednáška na téma Městští kronikáři třicetileté války v českých zemích se uskuteční ve středu 4. 12. 2019 od 13:15 do 15:40 hodin na učebně B8.

Přednáška se zaměří na historiografické texty (historická spisování, kroniky a paměti), které vznikly v období let 1618 - 1648, nebo krátce poté, a reflektují válečné dění v Čechách a na Moravě. Nejsou to jen notoricky známé spisy Mikuláše Dačického z Heslova, Viléma Slavaty z Chlumu či Pavla Skály za Zhoře, ale také rozsáhlé kroniky kupříkladu z Mladé Boleslavi, Loun nebo moravského Holešova, stejně jako velké množství nejrůznějších drobných pamětí a zápisků méně známých autorů. Zvláštní pozornost bude věnována autorům píšicím u nás německy - mj. krupskému autorovi unikátních pamětí M. Stüelerovi a českolipskému kronikáři H. Krieschemu nebo chomutovskému A. Fiedlerovi.

Všichni jste srdečně zváni.

Nabídka sekce: Katedra pomocných věd historických a archivnictví