FF Aktuálně, Věda a výzkum, Zaměstnanci 6. 1. 2024

Jan Květina se stal novým proděkanem FF pro vědu a výzkum

Jan Květina sice získal své akademické ostruhy mimo naši univerzitu, když vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, s hradeckým prostředím však zůstával vždy pevně spjat jak díky svému vztahu k rodišti na Velkém náměstí, tak svým dlouholetým působením na Gymnáziu J. K. Tyla. Badatelsky se věnuje zejména středoevropskému politickému myšlení a republikanismu, jeho výzkumnou libůstku pak představuje svět polsko-litevské šlechty, o němž publikoval svou zatím nejrozsáhlejší monografii Mýtus republiky. Kromě vzdělávací a vědecké činnosti na Univerzitě Hradec Králové vede Jan Květina i tým moderních transnacionálních a intelektuálních dějin na Historickém ústavu Akademie věd. Řadu badatelských momentů strávil v uplynulých letech v zahraničí – například na univerzitách v Oxfordu a ve Vídni –, na případné otázky stran dalšího pracovního cestování však aktuálně vzhledem k převzaté funkci odpovídá slovy klasika: „Doma bude, už se narajzoval dost!“ :-)

Našemu kolegovi a novému proděkanovi srdečně blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v jeho nové funkci.