FF Věda a výzkum, Aktuálně, Zaměstnanci 20. 10. 2023

Cena Mariana Szyjkowského pro nejlepší disertační práci

U příležitosti 100. výročí založení české univerzitní polonistiky v roce 2023 vyhlásil Polský institut v Praze zvláštní cenu určenou pro disertační práce, obhájené od roku 2013, jejichž téma je spojeno s Polskem a jejichž obsah se Polsku ve značné míře věnuje. Sponzorem zvláštní ceny je ORLEN Unipetrol. Komise ve složení prof. Joanna Goszczyńska, prof. Jan Holzer a prof. Jan Rychlík rozhodla o vítězích, kterými se stali: Michala Benešová za práci „Ve světle kabaly: židovská mystika v polské literatuře meziválečného období“ obhájenou v roce 2016 na Katedře středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Jan Květina za práci „Republikánský mýtus polské aristokracie: Raně novověké pojetí politické identity Stanisława Orzechowského a Andrzeje Frycze Modrzewského“ obhájenou v roce 2017 na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.