FF Aktuálně 1. 3. 2023

Zahájení projektu NAKI "Historická lázeňská sídla"

Historická lázeňská sídla jako kulturní, urbanistický a krajinotvorný fenomén. To je téma nového projektu NAKI III, vyhlášeného Ministerstvem kultury ČR a řešeného od počátku března 2023 na Filozofické fakultě UHK.

Projekt získalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s FF UHK a Historickým ústavem Akademie věd ČR. Na naší fakultě povede řešitelský tým doc. Jana Vojtíšková z Historického ústavu. Smyslem projektu je na základě historického výzkumu v oborech urbánních, hospodářských a kulturních dějin, historické geografie a kartografie a dalších historických věd analyzovat a popsat fenomén lázeňských míst (od lázní lokálních až po světově proslulé) jakožto segmentu naší kulturní identity. Zvláštní pozornost bude věnována dnes již zaniklým lázeňským sídlům, areálům a pramenům. Řešitelské týmy tak synergicky zachytí kontinuitu a diskontinuitu ve vývoji lázeňských sídel a svými výstupy posílí kulturní paměť i identitu těchto míst.

Výstupem budou vedle dvojjazyčné databáze s historickými lázeňskými sídly a rozsáhlé tematické výstavy mj. i tři Historické atlasy měst ČR, a to pro města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, tedy pro západočeský trojúhelník zařazený do seznamu UNESCO.

Projekt potrvá do konce roku 2027.