FF Aktuálně 4. 9. 2023

Začátek září patří na FF odborným konferencím

Na Filozofické fakultě UHK startuje na počátku září maraton vědeckých konferencí. Své odborné znalosti si budou moct obohatit archeologové, sociální pracovníci, historikové i archiváři.

Už v úterý 5. září 2023 se uskuteční v učebně B3 Studentská archeologická konference s podtitulem Postcovidová konference aneb čemu jsme se věnovali během lockdownu.

Jubilejní dvacátý ročník oslaví tradiční mezinárodní konference Hradecké dny sociální práce, která se koná 7. a 8. září 2023 v univerzitní budově A. Letošním tématem je Respekt k rozmanitosti. Účastníci se mohou těšit na dva hlavní referáty. První z nich přednese PhDr. Martin Kocanda, Ph.D., který bude hovořit o roli sociálních pracovníků. Prof. Václav Bělohradský pak pohovoří o aktivním občanství v době antropocénu. Konferenci pořádá Ústav sociální práce FF UHK pod záštitou ministra práce a sociálních věcí.

Od 12. do 14. září 2023 se mohou archeologové těšit na třetí ročník konference Archeologie konfliktů. „Předmětem našeho zájmu nejsou pouze bojiště a místa střetů, ale i problematika fortifikační architektury, hmotné kultury spojené s konflikty, dopad konfliktů na krajinu, výzkumy výrobních objektů spojených s vojenstvím, výzkumy vojenských táborů, hrobů spojených s konflikty apod. Chronologické vymezení je široké, od pravěku do konce 2. světové války,“ popisují obsah programu organizátoři. Konferenci spolupořádá Katedra archeologie FF UHK a Muzeum východních Čech, kde se také odborné setkání koná.

O české a evropské společnosti v 16. – 18. století se bude hovořit na sedmém ročníku konference Tři staletí v srdci Evropy, kterou pořádají doktorandky a doktorandi Katedry pomocných věd historických a archivnictví a Historického ústavu FF UHK ve dnech 13. a 14. září 2023 v aule B9.