FF Aktuálně, Konference a přednášky 20. 12. 2022

Workshop na téma "Aktuální problémy českého archivnictví" zaznamenal nebývalý zájem

Autor: doc. Jana Vojtíšková

Dne 2. prosince 2022 hostila Filozofická fakulta UHK celostátní workshop věnovaný Aktuálním problémům českého archivnictví. Jako spolupořadatelé se na akci, která významně rezonuje v archivní obci, podílely Odbor archivní správy a spisové služby MV ČR a Česká archivní společnost.

Hradecké archivní školství má za sebou již 25 let a za dobu své působnosti vychovalo řadu archivářů. Nejen oni v současné době pociťují negativně nejasnou koncepci rozvoje oboru i rychlé změny, k nimž dochází v českém archivnictví v důsledku rozvoje moderních technologií. V rámci schůzek redakční rady Archivního časopisu se tento stav nejednou diskutoval, a proto přišel ze strany její členky doc. PhDr. Jany Vojtíškové, Ph.D., garantky hradeckých doktorských studijních programů Archivnictví a Pomocné vědy historické, návrh uspořádat celostátní workshop, který by poskytl zástupcům archivní obce prostor formulovat současné problémy českého archivnictví. Akce našla velkou podporu nejen na půdě FF UHK, ale vedla též k zapojení čelních představitelů profesního sdružení českých archivářů – České archivní společnosti – a vrcholného orgánu archivní sféry Odboru archivní správy a spisové služby MV ČR, která má mj. ze zákona rozvoj koncepce oboru na starosti.

Celostátní workshop, který zaznamenal nebývalý zájem, se uskutečnil na půdě FF UHK v pátek 2. prosince 2022. Program byl rozdělen do tří tematických bloků, jež přinesly nejen podnětné diskusní příspěvky, ale též velmi kvalitní následnou diskuzi. Byť se to může zdát jako zcela banální výsledek, jedním z hlavních přínosů celé akce je skutečnost, že účastníci uvěřili, že vytvoření funkční koncepce má smysl a že současné vedení Odboru archivní správy v čele s dr. Danielem Doležalem je odhodláno udělat maximum pro stabilizaci situace a úspěšný rozvoj oboru. Zásadní myšlenky koncepce rozvoje podpořil i přítomný náměstek ministra vnitra Mgr. Petr Vokáč, pod kterého archivnictví spadá. Ve druhém tematickém bloku bylo opakovaně upozorněno, že bude do budoucna nezbytné více se otevřít veřejnosti a zajistit její lepší obeznámení s funkcemi a posláním archivů nejrůznějších typů. Třetí část jednání byla věnována aktuálním trendům v oblasti pořádání archivních fondů, jež s sebou nese při využívání moderních technologií četná úskalí.

Jednání, jež bylo pro online účastníky streamováno, přineslo řadu pozitiv. Mj. se pořadatelé rozhodli, že tento workshop se stane prvním v pořadí a že se bude každoročně uskutečňovat takovéto pracovní setkání, jež v rámci odborné diskuze může přinést velmi cenné podněty k formování i naplňování koncepce rozvoje českého archivnictví. A hradecké archivní školství bude opět u toho.