FF Aktuálně 3. 10. 2019

Studenti FF UHK mohou nově absolvovat studijní pobyt na Sciences Po ve francouzském Bordeaux

Doktorand Katedry politologie FF UHK Vojtěch Šmolík se v červnu letošního roku vrátil ze studijního pobytu ve francouzském Bordeaux. Kromě řady nových zkušeností přivezl i novou partnerskou smlouvu s prestižní Sciences Po. Studenti politologie a sociologie tak nyní mají možnost studovat několik měsíců na jihozápadě Francie.

Vojto, před nedávnem jsi dosáhl velkého úspěchu při zahraničním jednání ve Francii. Co se ti povedlo?

Povedlo se nám vyjednat novou smlouvu o partnerství se Sciences Po v Bordeaux. Naši studenti tam teď můžou nově vyjet v rámci Erasmus+ na studijní pobyt z čehož máme opravdu velkou radost.

Jaký to bude mít přínos pro studenty Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové?

Řekl bych, že velký. Sciences Po je v politické vědě velmi prestižní institucí, v Bordeaux na ní působí i zahraniční vyučující mj. z Oxfordu. Nabízí opravdu zajímavé kurzy, přístup ke studiu a výzkumu je tam na vysoké úrovni, a disponuje fantastickou knihovnou, která potěší i studenty našeho magisterského oboru Politologie-Africká studia.

Co by měl náš zájemce o studium na Sciences Po udělat?

V podstatě stačí, aby se přihlásil na studijní pobyt Erasmus+. Na Zahraničním oddělení Filozofické fakulty UHK pak projde jednoduchým pohovorem ve francouzštině, vyplní příslušné dokumenty a může odjet. Zdá se to snadné, a opravdu to snadné i je. A stojí to za to.

Co daly zahraniční studijní pobyty tobě?

Zní to jako klišé, ale ta zkušenost je nedocenitelná. Pár měsíců žijete v zahraničí a vidíte, jak svět funguje jinde, jak tam lidé přemýšlejí, co je pro ně důležité. Vidíte i odlišné fungování školství, potkáte zahraniční studenty, to všechno člověka hrozně obohatí. A velkou výhodou je samozřejmě zlepšení jazykové úrovně, v tom mi Francie dala hodně.