FF Aktuálně 18. 11. 2019

Staň se dobrovolníkem OSN! Zkušenosti můžeš získat třeba v Etiopii, Gruzii nebo Zambii

Zájemci o dobrovolnictví mají nyní možnost přihlásit se do programu Mladí dobrovolníci OSN na 9 pozic v Myanmaru, Bosně a Hercegovině, Etiopii, Gruzii, Jordánsku, Moldavsku, Turecku, Ukrajině a Zambii. Cílem programu, se kterým má zkušenost i absolvent politologie na FF UHK Tomáš Daníček, je poskytnout mladým lidem dobrovolnickou zkušenost přímo v rozvojových zemích a pomoci jim využít získané znalosti z univerzity v praxi.

Jak probíhalo přijímací řízení?

V době mé stáže, která probíhala od 28. února 2018 do 27. února 2019, přecházela administrace UNV (United Nations Volunteers) pod Ministerstvo zahraničních věcí, pod kterým funguje dnes, kdežto já byl ještě přijímán Národním kontaktním místem OSN pod Polytechnou. Tam si mě pozvali na první pohovor v češtině, který se zaobíral primárně mojí motivací, dobrovolnickou zkušeností a částečně i přípravou na pohovor druhý – důležitější, již přímo s lidmi v Etiopii. Druhý pohovor vedli šéfka UNV Ethiopia spolu s mým budoucím supervisorem a jednalo se již o pohovor, který oni sami nazývali "competency-based". Otázky se mj. ve své relevanci dost lišily, od "jak byste řešil problémy s výpadky elektřiny" až po "jak byste se vypořádal s problémovým kolegou", a stejně jako v prvním pohovoru byly odpovědi tajně bodovány. Ke druhému pohovoru byli oficiálně propouštěni jen tři nejlepší, nicméně dle mých informací jsme se původně hlásili jen čtyři. Národní kontaktní místo OSN to tehdy pojímalo podstatně jinak - schválně tuhle stáž příliš nepropagovalo, aby se jim tam nehlásili tzv. "turisté" a spolupracovalo primárně s olomouckou univerzitou. Ministerstvo k tomu už přistupuje výrazně víc zeširoka, takže zájem pravděpodobně úměrně poroste.

Co bylo vaší náplní práce přímo v Etiopii?

Můj oficiální titul zněl "Youth Volunteer for Education. Nastupoval jsem na roli zaměřenou konkrétně na efektivní zapojení informačních a komunikačních technologií do výuky, takže jsem se dále partnerům prezentoval jako "UN Volunteer for ICT in Education". 

Práce vcelku nebylo mnoho a hodně záleželo na tom, jak jsem se poptával v kanceláři a sám od sebe angažoval, nicméně vzhledem k tomu, že jsem byl hodně aktivní i v celé síti dobrovolníků, můžu říct, že jsem na tom z hlediska vytížení byl ještě docela dobře. Někdo vyloženě celý rok lelkuje nebo je využíván pouze na nudné výkony typu "vytiskni to, přines tamto, zavolej sem". Já sám jsem měl s komunikací se svým supervisorem problém, když mě do mnohých projektů buď nezapojoval, nebo zapojoval čistě jako sekretáře. Ve druhé půlce roku jsem si ale své “místo na slunci“ našel, když jsem se začal zajímat konkrétně o to, jak lze technologie využít k řádnému zpřístupnění určitých školních předmětů jako chemie, fyzika nebo IT pro všechny gendery. Nejen v Etiopii se stále ať už explicitně nebo implicitně razí, že takové vzdělání a pracovní uplatnění "není pro dívky", což do značné míry propagují třeba i zastaralé učebnice - o tom, jak učebnice nahradit a vytvořit tzv. e-content, který by apeloval na dívky stejně jako na kluky, jsem záhy přednášel na regionální konferenci v Botswaně i v rámci námi uspořádaného semináře se stejnou tématikou pod záštitou celoafrické iniciativy Next Einstein.

Jaký pro vás mělo dobrovolnictví v Etiopii přínos?

Z osobního hlediska mi dala velice pevný vztah k Etiopii jako takové, a jenom díky němu nyní nastupuji jako Projektový manažer pro Etiopii v České rozvojové agentuře. Z profesního hlediska mě stáž naučila schopnosti samostatně rozhodovat, mnohem lepšímu time managementu a dala mi nakouknout i do takových oblastí jako monitoring & evaluation, o kterých jsem dříve neměl žádné povědomí. Jinak náplň mojí práce sestávala z velké části z e-mailové korespondence, ale i to mi nakonec “bodlo“.

Přihlašování do programu Mladí dobrovolníci OSN je otevřeno do 24. listopadu 2019.