FF Aktuálně 9. 1. 2023

Premiéra filmu Věnná města českých královen

Datum konání: 17. 1. 2023 17:00, Místo: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové vás ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové srdečně zve na slavnostní premiéru krátkého filmu Věnná města českých královen.

Premiéra se uskuteční dne 17. ledna 2023 od 17 hodin v přednáškovém sále Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Polička, Vysoké Mýto, Chrudim, Hradec Králové, Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov, Nový Bydžov a středočeský Mělník: těchto devět měst se v současné době hrdě hlásí ke své minulosti a rozličnými kulturními akcemi si připomíná dřívější příslušnost k věnnému majetku českých královen. Kde jsou historické kořeny této tradice a jak se v průběhu staletí vyvíjela? Vydejme se prostřednictvím naučného filmu na cestu časem a hledejme odpovědi na tyto i další otázky. Seskupení královských věnných měst totiž představuje svou šestisetletou historií významnou součást národního kulturního dědictví.

Film Věnná města českých královen je výstupem projektu NAKI II DG18P02OVV015 Věnná města českých královen (Živá součást historického vědomí a její podpora nástroji historické geografie, virtuální reality a kyberprostoru).