FF Aktuálně 11. 5. 2021

Nina Fárová z Katedry sociologie FF UHK získala Fulbright-Masarykovo stipendium

Autor: Tomáš Vodička, PR FF UHK

Mgr. Nina Fárová, Ph.D., z Katedry sociologie FF UHK získala prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium. Příští akademický rok tak stráví na San Francisco State University, kde se bude ve Science, Technology and Society Hub věnovat výzkumu toho, jak je genderová dělba práce v domácnostech ovlivňována současnými moderními technologiemi.

Získaní prestižního stipendia bylo samozřejmě velmi obtížné. "V první řadě jsem musela najít univerzitní pracoviště v USA, které bude vhodné pro můj plánovaný výzkum, a také kontaktní osobu, která můj výzkumný pobyt odborně zaštítí a stane se mi tak určitou mentorkou. Dále jsem musela napsat výzkumný projekt nejen o tom, co konkrétně plánuji v USA zkoumat, ale také jak moje činnost zde přispěje k prohloubení česko-americké výzkumné spolupráce v budoucnu. A v neposlední řadě, protože jsem se hlásila přímo na Fulbright-Masarykovo stipendium, jsem za sebou také musela mít nějaké občanské aktivity směřující ke kultivování veřejného prostoru, což je jedna z podmínek tohoto stipendia," uvedla dr. Nina Fárová z katedry sociologie.

Vše potřebné se však podařilo a v září tohoto roku by měla Nina Fárová odletět do USA. "Při svém výzkumném pobytu na San Francisco State University budu zkoumat, jak moderní "chytré" technologie ovlivňují uspořádání genderové dělby práce v domácnosti. Tedy zda a jak tyto technologie přispívají ke změně práce v domácnosti, péče o děti či partnerských vztahů. V USA budu provádět výzkumné rozhovory nejen s lidmi, kteří žijí v těchto chytrých domácnostech, ale také s vývojáři a vývojářkami takových technologií přímo v Silicon Valley. Zároveň se zde budu učit, jak vůbec výzkumně uchopovat témata spojená s prolínáním genderu a technologií, protože to je oblast, které se v českém akademickém prostředí zatím nedostává příliš mnoho pozornosti," dodala dr. Fárová.

Nina Fárová se ve své výzkumné praxi věnuje studiu genderových otázek, a to hlavně z perspektivy sociologie a antropologie. Dlouhodobě se věnuje tématu mužů a maskulinit ve vzdělávání, dalším jejím výzkumným zaměřením je vztah genderu, vědy a technologií. Soustředí se především na kvalitativní výzkum. Působí také jako výzkumnice Sociologického ústavu AV ČR v oddělení NKC – gender a věda, kde je součástí několika výzkumných projektů zaměřených na zkoumání české vědecké komunity. Je členkou Genderové expertní komory ČR a členkou pracovní skupiny Muži a rovnost žen a mužů (ÚV ČR).

Foto: Otevřená věda, Akademie věd ČR