FF Aktuálně 13. 2. 2024

Finále Filozofické olympiády přivítalo 65 studentů a studentek

V pátek 9. února se konalo na Filozofické fakultě UHK finále Filozofické olympiády. Fakulta přivítala přes 60 soutěžících z různých několika desítek středních škol. Organizátorem je Katedra filozofie a společenských věd Univerzity Hradec Králové pod patronací děkanátu filozofické fakulty.

Finále předcházelo 1. kolo soutěže, které proběhlo online formou v týdnu od 15. – 19. ledna 2024. Soutěžícím byla předložena písemná forma testu, skládající se ze tří okruhů (všeobecný přehled ve filosofii; Filosofie psychologie; myšlenkové hry a experimenty ve filosofii). Nejúspěšnější řešitelé byli následně pozváni do finálového kola konaného v Hradci Králové. Formát finále je navržen tak, aby otestoval dovednosti jasně vyjadřovat argumentačně podložené myšlenky při analýze určitého filosofického problému. Soutěžícím byla předložena názorová pozice v podobě konkrétní teze a jejich úkolem bylo zaujmout stanovisko a danou tezi hájit, či vyvracet. Mezi hlavní hodnotící kritéria patří relevance ke zvolenému tématu, logická struktura a koherence filosoficky založeného textu a kvalita a originalita argumentace. Celkem se soutěže zúčastnilo přes 670 studentů.

Hlavní motivací projektu je snaha představit filosofii jako moderní a svěží disciplínu, která není jen historickým přehledem myšlenek o odtažitých otázkách, ale oborem, jenž dokáže smysluplně přispět k diskusím nad zcela současnými problémy. V neposlední řadě je součástí záměru organizátorů nabídnout platformu pro setkávání středoškolských a vysokoškolských vyučujících a jejich studentů a studentek se společným zájmem v humanitních disciplínách.