FF Věda a výzkum, Aktuálně 19. 1. 2024

Filozofická fakulta se těší z knižní nadílky

V závěru roku obohatily nabídku publikací Filozofické fakulty Univerzity Hradec králové tři nové monografie a čtyři nová čísla fakultních odborných časopisů.

Řadu svých titulů v rámci edice Dějiny států Nakladatelství Lidé noviny rozšířil doc. Jan Klíma z Katedry politologie FF UHK knihou Dějiny Mosambiku. Přední odborník na historii Portugalska a portugalských kolonií se tentokrát věnoval přehledu dějin této významné africké země od počátku až do současnosti s akcentem na její současný vývoj. Svou dizertační práci knižně vydal Mgr. Ondřej Vinař z Katedry filozofie a společenských věd FF UHK. Publikace Fake news a politika klasického Řecka nahlíží z poněkud nezvyklého úhlu pohledu na díla klasiků řecké historiografie Hérodota a Thúkýdida, která komentují politické dění v athénské polis, a popisuje princip fungování fake news jakožto velmi komplexního informačního mechanizmu. Třetici nových knih uzavírá bohatě obrazově vybavená publikace Dějiny Rabštejna nad Střelou. Jedná se o první ucelené zpracování dějin Rabštejna nad Střelou, tradovaného nejmenšího středoevropského historického města, od počátků do současnosti, a to v podání početného autorského kolektivu. Editorem a zároveň autorem mnoha kapitol je doc. Jan Kilián působící na Katedře pomocných věd historických a archivnictví FF UHK.

Prvním novým periodikem, které spatřilo světlo světa na konci roku 2023, je Filosofie dnes - Časopis pro současnou filosofii vydávaný v režimu open access. Devětačtyřicáté číslo svého časopisu Historia Aperta (dříve Východočeské listy historické) si mohou do svých knihoven uložit naši historici. Afrikanisté z Katedry politologie FF UHK si na své konto připsali další vydání časopisu Moderm Africa – Politics, History and Society. Dostupný je v tištěné verzi na e-shopu UHK, ale také online. Své 25. číslo doplnila do série také Živá archeologie – (Re)konstrukce a experiment v archeologii, která obsahuje mj. článek o přípravách na loňský ročník expedice Monoxylon.

Publikace byly finančně podpořeny v rámci dotace Institucionální podpory RVO, jejímž příjemcem je FF UHK, případně vydány v rámci dalších vědecko-výzkumnými projektů.