FF Aktuálně 16. 9. 2022

Filozofická fakulta byla opět úspěšná při získávání projektů Kooperativního partnerství

Autor: Josef Ležák, Markéta Doležalová

V rámci poslední projektové výzvy týkající se projektů Erasmus+ KA2 Kooperativních partnerství uspěla Filozofická fakulta se svým návrhem projektu Transdisciplinary Approaches to Archaeological Heritage. Tento projekt byl vybrán společně s dalšími 6 z celkových 34 přihlášek podaných napříč celou Českou republikou. Bude se tak jednat již o druhý projekt tohoto typu, který bude FF UHK řešit z pozice koordinátora.

Podstatou projektů KA2 je propojit minimálně tři instituce ze tří rozdílných států, které se následně podílejí na tvorbě inovativních výstupů v oblastech definovaných prioritami EU. Vůbec prvním projektem Kooperativního partnerství, do kterého se naše fakulta zapojila, byl projekt SensiClass. Jeho koordinátor, University of Tartu, k sobě přizval polskou SGH Warsaw School of Economics, maďarskou Central European University, ale také Filozofickou fakultu UHK.

Během uplynulých téměř tří let mezinárodní projektový tým společně pracoval na nástrojích a materiálech, které současným i budoucím pedagogům pomohou při překonávání konfliktních a citlivých témat ve výuce. Pod vedením akademiků z FF UHK tak vznikl např. e-kurz věnující se sociální práci s cizinci a podpůrná příručka pro učitele, která teorii snoubí i s mnoha praktickými příklady. Projekt odstartovaný na konci roku 2019 byl úspěšně zakončen letos, v srpnu 2022. Ačkoliv se většina projektových akcí musela vzhledem k epidemiologické situaci minulých let konat v online prostředí, závěrečný projektový meeting se mohl díky příznivým podmínkám již uskutečnit fyzicky. Od 20. do 22. června 2022 tak UHK hostila na své půdě všechny projektové partnery. Během těchto tří dnů mezinárodní týmy podrobně hodnotily finální projektové výstupy a konzultovaly možnost budoucí spolupráce.

Dalším z Kooperativních partnerství na UHK se v roce 2021 stal projekt SSHTeaching21+, ve kterém se však FF UHK již postavila do role koordinátora. Za partnery si naše fakulta, respektive Historický ústav FF UHK, který projekt inicioval, vybral slovenskou Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre a polskou Adam Mickiewicz University. V tomto případě se projekt zaměřil na zlepšení kvality výuky humanitních a sociálních oborů na vysokých školách. Toho chce dosáhnout vytvořením příručky pro vyučující a z ní vycházejícího e-learningu, které budou čerpat potřebná data ze sociologického průzkumu specificky vytvořeného pro tento projekt. A právě za účelem seznámení se s předběžnými výsledky zmíněného průzkumu se kolegové ze tří zapojených univerzit setkají již během tohoto listopadu v polské Poznani v rámci aktivit pro vzdělávání akademického personálu. Nebude to však první příležitost, při které se členové týmu mohou fyzicky potkat. První projektové setkání vedoucích projektu s fyzickou účastí totiž hostila FF UHK v dubnu letošního roku. Do konce projektu v roce 2024 se pak následně plánují i další aktivity, a to jak na Slovensku, tak i opět zde v České republice.

V letošním roce pak rozšířil seznam KA2 projektů řešených na FF UHK díky schválení žádosti projekt pyšnící se zkratkou TRARCHER. Naše fakulta se tak díky Katedře archeologie opět postaví do role koordinátora. Tentokrát v tandemu s francouzskou University of Burgundy a chorvatskou University of Zagreb. Projekt startující na přelomu 2022/2023 si klade za cíl tvorbu inovativních učebních osnov pro zcela nový studijní obor zaměřující se na management archeologického dědictví. Ten by v sobě měl spojovat hned několik disciplín, jakými jsou například archeologie, historie, antropologie, sociologie a obchodní management. Důležitým aspektem bude kromě důrazu na digitalizaci a využití moderních technologií během výuky také nezbytné propojení subjektů státní a soukromé sféry. Samozřejmostí bude i několik workshopů pro studenty pořádaných v zemích zapojených partnerů, v rámci kterých, bude možné průběžně testovat vznikající projektové výstupy. Finální výsledky projektu můžeme očekávat v prosinci 2025.