FF Aktuálně 27. 10. 2021

Dílna praktické žurnalistiky v "Jáchymovském pekle"

Autor: Anna Johnová

Krátce po podpisu memoranda o spolupráci s organizací Novinářský inkubátor se ve dnech 14.-16.10. 2021 uskutečnil první výjezd pro studenty kurzu Dílna praktické žurnalistiky. Zastřešujícím tématem celé akce byla 50. léta 20. století na Jáchymovsku. Studenti měli v rámci exkurze možnost nahlédnout do tajů zdejší temné minulosti i načerpat rady zkušených mediálních odborníků.

Pobyt v Jáchymově odstartovala prohlídka tamního muzea a následná návštěva informačního centra, díky které se studenti politologie seznámili s bohatou historií města spojenou s těžbou stříbra, uranu, ražbou mincí či tragickými osudy politických vězňů. Večer proběhlo virtuální spojení s hercem a dabérem Gustavem Bubníkem, jenž líčil osud svého otce, jakožto člena národního hokejového týmu odsouzeného k pracím v jáchymovských dolech.

Prvním bodem programu následujícího dne byla návštěva Štoly č. 1, kde na studenty dolehla mrazivá atmosféra dob, kdy zde v nesnesitelných podmínkách trpěli političtí vězni. Poté se skupina vydala stezkou Jáchymovské peklo přes bývalé tábory Svornost, Nikolaj, Rovnost až ke skautské mohyle. Celý den svou přítomností všechny zúčastněné obohacoval Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz a Hospodářských novin, jenž závěrem dne studentům přiblížil svou knihu Jdu s hlavou vztyčenou popisující příběh rodiny Milady Horákové.

Závěrečný den měli studenti možnost získat zkušenosti v oblasti audiovizuální tvorby. Ve společnosti kameramana a střihače Filipa Vonky si tak v prostorech bývalé převlékárny vězňů (takzvané řetízkárny) vyzkoušeli například své první rozhovory či působení za kamerou.

Novinářský inkubátor, v čele s jeho zakladatelem Tomášem Bouškou, tak studentům umožňuje vlastní realizaci na poli mediální tvorby, nabízí spolupráci s profesionály i láká na zajímavá místa spojená s událostmi nedávné minulosti.