FF Aktuálně 24. 10. 2023

Chatbot v oblasti sociálního poradenství získal prestižní cenu v kategorii Inovativní projekt

Dne 4. 10. 2023 se uskutečnilo vyhlášení Cen sociálních služeb. Cenu v kategorii Inovativní projekt obdrželo Občanské poradenské středisko, o.p.s. Projekt je výsledkem spolupráce mezi Občanským poradenským střediskem, o.p.s. a Ústavem sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Každoročně je Královéhradeckým krajem vyhlášena soutěž s cílem odměnit nejlepší pracovníky a organizace za přínos v sociálních službách. Cena je udělována za mimořádný počin nebo dlouhodobou systematickou práci k rozvoji, kvalitě a dostupnosti sociálních služeb.

Občanské poradenské středisko, o.p.s., ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, obdrželo významné ocenění za svůj inovativní projekt "Chatbot pro online poradenství".  Idea projektu započala přibližně před čtyřmi lety. V rámci grantu Technologické agentury ČR se do vývoje zapojili pracovníci Ústavu sociální práce filozofické fakulty UHK a Občanského poradenského střediska, o.p.s. Hlavními architekty projektu jsou doktor Hloušek a doktor Smutek. Chatbot, který funguje na webových stránkách o.p.s., je schopen komunikovat s uživateli a poskytovat jim relevantní informace, rady a podporu v reálném čase. Umí reagovat zhruba na 160 životních situací. Díky tomu mohou lidé získat odpovědi na své otázky bez nutnosti fyzické návštěvy poradenského centra nebo dlouhého čekání na e-mailovou odpověď. Zároveň se ulehčí práce poradcům, kteří se denně musí věnovat celé řadě dotazů.